Lettermark Premium Paper Multipurpose – White – 96 Brightness – Letter – 8 1/2″ x 11″ – 20 lb Basis Weight – 75 g/m² Grammage – 5000 / Carton – Sustainable Forestry Initiative (SFI) – ColorLok Technology, Jam-free, Acid-free, Elemental Chlorine-free
Additional information
| Brand | Domtar, Inc |
|---|---|
| Product Type | Copy & Multipurpose Paper |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Sheet Standard | Letter |
| Basis Weight | 20 lb |
| Grammage | 75 g/m² |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | United States/Canada |
| Brightness | 96 |
| Brand Name | Lettermark |
| Features | Elemental Chlorine-free |
| Manufacturer | Domtar, Inc |
| Product Name | Premium Paper Multipurpose – White |
| Print Technology | Laser |
| Product Line | Premium |
| Application/Usage | Printing |
| Manufacturer Part Number | 3984 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Lettermark Copy Paper features ColorLok technology to deliver vivid colors, bold blacks, a faster drying time and elevated print quality. Smooth construction is 99.99 percent jam-free on high-speed digital printing equipment. Acid-free material prevents yellowing over time for long-lasting brightness. 20 lb. paper works well with laser printers, desktop inkjet printers and copiers. Letter-size paper is perfect for memos, newsletters, flyers, reports and more. It meets Sustainable Forestry Initiative (SFI) certification standards.</p> |
| Packaged Quantity | 5000 / Carton |











