Kling Toilet Bowl Cleaner, Mint-Wintergreen Scent, 32 oz Bottle, 12/Carton
Login to View Prices
This thickened, 9% hydrochloric Betco acid toilet bowl cleaner contains detergents and compounds that quickly remove rust, scale, and hard water mineral deposits. Because it clings to vertical surfaces, it provides more contact time for better cleaning action than thin formulations.
Additional information
| Weight | 28.7200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.10 × 10.50 × 11.00 in |
| Global Product Type | Bowl Cleaners |
| Chemical Compound | Hydrochloric Acid |
| Product Packaging | Bottle |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Application | Urinals |
| Dirt Types | Soils |
| Scent | Mint-Wintergreen |
| Volume Capacity | 32 oz |
| Ship Class Code | B |
| Physical Form | Liquid |
| Applicable Material | Urinals |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 10700427075120 |
| MPN | 0751200 |
| Brand | Betco® |












Reviews
There are no reviews yet.