Kleenex Premiere Folded Towels – 9.40″ x 12.40″ – White – Paper – Tear Resistant, Absorbent, Quick Drying, Hygienic – 120 Per Pack – 25 / Carton
Additional information
| Brand | Kimberly-Clark Corporation |
|---|---|
| Product Type | Paper Towel |
| Container Type | Pack |
| Environmental Certification | EcoLogo |
| Full Size | 9.40" x 12.40" |
| Quantity Per Container | 120 |
| Compatible Dispenser | <b>K-C Professional Towel Dispensers:</b><br /> <ul> <li>09905</li> <li>09217</li> <li>09906</li> </ul> |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 2040-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 2040-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>FSC Certified</p> |
| Brand Name | Kleenex |
| Features | Hygienic |
| Manufacturer | Kimberly-Clark Corporation |
| Product Name | Premiere Folded Towels |
| Manufacturer Part Number | 13254 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Make wasted paper towels a thing of the past with premium Kleenex Scottfold Paper Towels. Their unique fold is designed for true one-at-a-time dispensing, every time. They reduce tabbing, tearing and multiple dispensing to reduce waste. Plus, they unfold as they dispense so your guests will know they're big enough to get the drying job done. Absorbency pockets with fast-drying ridges provide excellent absorbency and performance. These smartly designed paper towels fit with most universal folded towel dispensers. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1022156704.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 25 / Carton |
Kleenex Premiere Folded Towels – 9.40″ x 12.40″ – White – Paper – Tear Resistant, Absorbent, Quick Drying, Hygienic – 120 Per Pack – 25 / Carton
Additional information
| Brand | Kimberly-Clark Corporation |
|---|---|
| Product Type | Paper Towel |
| Container Type | Pack |
| Environmental Certification | EcoLogo |
| Full Size | 9.40" x 12.40" |
| Quantity Per Container | 120 |
| Compatible Dispenser | <b>K-C Professional Towel Dispensers:</b><br /> <ul> <li>09905</li> <li>09217</li> <li>09906</li> </ul> |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 2040-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 2040-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>FSC Certified</p> |
| Brand Name | Kleenex |
| Features | Hygienic |
| Manufacturer | Kimberly-Clark Corporation |
| Product Name | Premiere Folded Towels |
| Manufacturer Part Number | 13254 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Make wasted paper towels a thing of the past with premium Kleenex Scottfold Paper Towels. Their unique fold is designed for true one-at-a-time dispensing, every time. They reduce tabbing, tearing and multiple dispensing to reduce waste. Plus, they unfold as they dispense so your guests will know they're big enough to get the drying job done. Absorbency pockets with fast-drying ridges provide excellent absorbency and performance. These smartly designed paper towels fit with most universal folded towel dispensers. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1022156704.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 25 / Carton |
Kleenex Premiere Folded Towels

Login to View Prices
Kleenex Premiere Folded Towels – 8.10″ x 12.40″ – White – Paper – 120 Per Pack – 25 / Carton
Additional information
| Brand | Kimberly-Clark Corporation |
|---|---|
| Product Type | Paper Towel |
| Container Type | Pack |
| Full Size | 8.10" x 12.40" |
| Quantity Per Container | 120 |
| Compatible Dispenser | <p>Scott Paper Towel Dispenser</p> |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 2040-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>EPA</p> |
| Brand Name | Kleenex |
| Manufacturer | Kimberly-Clark Corporation |
| Product Name | Premiere Folded Towels |
| Manufacturer Part Number | 13253 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Make wasted paper towels a thing of the past with premium Kleenex Premium Folded Towels. These paper towels are made to eliminate dispensing problems. They are designed to dispense one-at-a-time, every time. Scottfold Towels can virtually eliminate tear-out and messy towel litter. They unfold as they dispense so your guests will know they're big enough to get the drying job done with just one commercial paper towel. They feature superior Absorbency Pockets with fast-drying ridges for excellent absorbency and performance. These smartly designed paper towels fit in most universal folded towel dispensers. They come in Zip-half pack cases and meet EPA standards with a minimum of 40 percent post-consumer waste. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1017865669.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 25 / Carton |










