Kleenex Mod Scottfold Folded Towel Dispenser – 18.8″ Height x 5.5″ Width x 10.7″ Depth – White – Tear Resistant, Key Lock, Translucent – 1 Each
Additional information
| Brand | Kimberly-Clark Corporation |
|---|---|
| Product Type | Hand Towel Dispenser |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 18.8" |
| Width | 5.5" |
| Depth | 10.7" |
| Certifications & Standards | ADA |
| Brand Name | Kleenex |
| Features | Translucent |
| Manufacturer | Kimberly-Clark Corporation |
| Product Name | Mod Scottfold Folded Towel Dispenser |
| Product Line | MOD |
| Manufacturer Part Number | 39640 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Folded towel dispenser features easy-to-access, one-at-a-time dispensing that reduces tabbing, tearing and multiple dispensing to prevent wasteful use. Push button and locking key make it quick and simple to refill to minimize maintenance times. Plus, its translucent casing lets you easily see when you need to refill to ensure your guests and employees always have towels readily available. Dispenser is perfect for hospitality, retail and commercial environments where space is at a premium. Towel dispenser is designed for use with Kleenex and Scottfold towels (sold separately). When installed properly, this dispenser meets the ADA standards for accessible design, 28 CFR Part 36.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
















