Kleenex C-Fold Hand Towels – 1 Ply – C-fold – 10.10″ x 13.25″ – White – Soft, Absorbent, Foldable – For Hand – 150 Per Bundle – 16 / Carton
Additional information
| Brand | Kimberly-Clark Corporation |
|---|---|
| Product Type | Cleaning Towel |
| Container Type | Bundle |
| Fold Type | C-fold |
| Fold Size | 10.10" x 3.50" |
| Full Size | 10.10" x 13.25" |
| Quantity Per Container | 150 |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | United States |
| Number Of Plys | 1 |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 2040-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Kleenex |
| Features | Foldable |
| Manufacturer | Kimberly-Clark Corporation |
| Product Name | C-Fold Hand Towels |
| Application/Usage | Hand |
| Manufacturer Part Number | 88115CT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Kleenex C-Fold Hand Towels are designed for use with C-fold towel dispensers. Soft, absorbent, one-ply towels meet EPA standards with post-consumer recycled material. Each bundle has 150 towels. Folded size is 10-1/10" x 3-1/2".</p> |
| Packaged Quantity | 16 / Carton |
Kleenex C-Fold Hand Towels – 1 Ply – C-fold – 10.10″ x 13.25″ – White – Soft, Absorbent, Foldable – For Hand – 150 Per Bundle – 4 / Pack
Additional information
| Brand | Kimberly-Clark Corporation |
|---|---|
| Product Type | Cleaning Towel |
| Container Type | Bundle |
| Fold Type | C-fold |
| Fold Size | 10.10" x 3.50" |
| Full Size | 10.10" x 13.25" |
| Quantity Per Container | 150 |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | United States |
| Number Of Plys | 1 |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 2040-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>FSC Certified</p> |
| Brand Name | Kleenex |
| Features | Foldable |
| Manufacturer | Kimberly-Clark Corporation |
| Product Name | C-Fold Hand Towels |
| Application/Usage | Hand |
| Manufacturer Part Number | 88115 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Kleenex C-Fold Hand Towels are designed for use with C-fold towel dispensers. Soft, absorbent, one-ply towels meet EPA standards with post-consumer recycled material. Each bundle has 150 towels. Folded size is 10-1/10" x 3-1/2".</p> |
| Packaged Quantity | 4 / Pack |











