Kitchen Roll Towels, 2-Ply, 11 x 8.5, White, 85/Roll
Login to View Prices
Durable, two-ply, white, unscented paper kitchen roll towels. Engineered with premium embossing and enhanced absorbency paper towels to get the most out of each roll. Great for general purpose cleaning and wiping in kitchens, bathrooms, office spaces, and industrial settings.
Additional information
| Weight | 0.4830 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.25 × 5.50 × 5.50 in |
| Dirt Types | Soil |
| Application | General Purpose |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Scent | Unscented |
| Core Size | 1.6" |
| Ship Class Code | C |
| Product Packaging | Roll |
| Number of Plies | 2 |
| Number of Towels/Wipes Per | 85 |
| Global Product Type | Perforated Paper Towel Rolls |
| Towel/Wipe Type | Perforated Roll |
| Material(s) | Paper |
| Length | 8.5" |
| Width | 11" |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 749507122081 |
| MPN | WIN122085RL |
| Brand | Windsoft® |















Reviews
There are no reviews yet.