KIMTECH Vista Nitrile Exam Gloves – Large Size – For Right/Left Hand – Nitrile – Blue – Recyclable, Textured Fingertip, Disposable, Beaded Cuff, Powdered, Non-sterile, Textured Fingertip – For Laboratory Application – 200 / Box – 4.7 mil Thickness – 9.50″ Glove Length
Additional information
| Brand | Kimberly-Clark Corporation |
|---|---|
| Product Type | Examination Gloves |
| Size Standard | Large |
| Glove Length | 9.50" |
| Glove Thickness | 4.7 mil |
| Dexterity | Right/Left Hand |
| Product Color | Blue |
| Product Material | Nitrile |
| Country Of Origin | Malaysia |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | ASTM 2.5 |
| Brand Name | KIMTECH |
| Features | Non-sterile |
| Manufacturer | Kimberly-Clark Corporation |
| Product Name | Vista Nitrile Exam Gloves |
| Product Line | Vista |
| Application/Usage | Laboratory Application |
| Manufacturer Part Number | 62828 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Kimtech Vista Nitrile Exam Gloves reduce waste while providing excellent glove dexterity, strength and protection. They are fully recyclable through the RightCycle program so your lab gloves won't end up in landfills. They have a strong, wet and dry grip that reduces the potential for slips. Textured fingertips give your lab technicians improved grip and dexterity in their fine-motor skills. Using these nitrile gloves help cut down on waste and enhances performance in pharma labs, university labs and more.</p> |
| Packaged Quantity | 200 / Box |
KIMTECH Vista Nitrile Exam Gloves – For Right/Left Hand – Nitrile – Purple – Recyclable, Textured Fingertip, Disposable, Beaded Cuff, Powdered, Non-sterile, Textured Fingertip – For Laboratory Application – 200 / Box – 4.7 mil Thickness – 9.50″ Glove Length
Additional information
| Brand | Kimberly-Clark Corporation |
|---|---|
| Product Type | Examination Gloves |
| Glove Length | 9.50" |
| Glove Thickness | 4.7 mil |
| Grip Level | Medium |
| Dexterity | Right/Left Hand |
| Product Color | Purple |
| Product Material | Nitrile |
| Country Of Origin | Malaysia |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | ASTM 2.5 |
| Brand Name | KIMTECH |
| Features | Non-sterile |
| Manufacturer | Kimberly-Clark Corporation |
| Product Name | Vista Nitrile Exam Gloves |
| Product Line | Vista |
| Application/Usage | Laboratory Application |
| Manufacturer Part Number | 62827 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Kimtech Vista Nitrile Exam Gloves reduce waste while providing excellent glove dexterity, strength and protection. They are fully recyclable through the RightCycle program so your lab gloves won't end up in landfills. They have a strong, wet and dry grip that reduces the potential for slips. Textured fingertips give your lab technicians improved grip and dexterity in their fine-motor skills. Using these nitrile gloves help cut down on waste and enhances performance in pharma labs, university labs and more.</p> |
| Packaged Quantity | 200 / Box |
KIMTECH Vista Nitrile Exam Gloves – Small Size – Nitrile – Blue – Recyclable, Textured Fingertip, Disposable, Beaded Cuff, Powdered, Non-sterile, Textured Fingertip – For Laboratory Application – 200 / Box – 4.7 mil Thickness – 9.50″ Glove Length
Additional information
| Brand | Kimberly-Clark Corporation |
|---|---|
| Product Type | Examination Gloves |
| Size Standard | Small |
| Glove Length | 9.50" |
| Glove Thickness | 4.7 mil |
| Product Color | Blue |
| Product Material | Nitrile |
| Country Of Origin | Malaysia |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>ASTM 2.5</p> |
| Brand Name | KIMTECH |
| Features | Non-sterile |
| Manufacturer | Kimberly-Clark Corporation |
| Product Name | Vista Nitrile Exam Gloves |
| Product Line | Vista |
| Application/Usage | Laboratory Application |
| Manufacturer Part Number | 62826 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Kimtech Vista Nitrile Exam Gloves reduce waste while providing excellent glove dexterity, strength and protection. They are fully recyclable through the RightCycle program so your lab gloves won't end up in landfills. They have a strong, wet and dry grip that reduces the potential for slips. Textured fingertips give your lab technicians improved grip and dexterity in their fine-motor skills. Using these nitrile gloves help cut down on waste and enhances performance in pharma labs, university labs and more.</p> |
| Packaged Quantity | 200 / Box |
KIMTECH Vista Nitrile Exam Gloves – X-Large Size – Nitrile – Blue – Recyclable, Textured Fingertip, Disposable, Beaded Cuff, Powdered, Non-sterile, Textured Fingertip – For Laboratory Application – 180 / Box – 4.7 mil Thickness – 9.50″ Glove Length
Additional information
| Brand | Kimberly-Clark Corporation |
|---|---|
| Product Type | Examination Gloves |
| Size Standard | X-Large |
| Glove Length | 9.50" |
| Glove Thickness | 4.7 mil |
| Product Color | Blue |
| Product Material | Nitrile |
| Country Of Origin | Malaysia |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>ASTM 2.5</p> |
| Brand Name | KIMTECH |
| Features | Non-sterile |
| Manufacturer | Kimberly-Clark Corporation |
| Product Name | Vista Nitrile Exam Gloves |
| Product Line | Vista |
| Application/Usage | Laboratory Application |
| Manufacturer Part Number | 62829 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Kimtech Vista Nitrile Exam Gloves reduce waste while providing excellent glove dexterity, strength and protection. They are fully recyclable through the RightCycle program so your lab gloves won't end up in landfills. They have a strong, wet and dry grip that reduces the potential for slips. Textured fingertips give your lab technicians improved grip and dexterity in their fine-motor skills. Using these nitrile gloves help cut down on waste and enhances performance in pharma labs, university labs and more.</p> |
| Packaged Quantity | 180 / Box |
KIMTECH Vista Nitrile Exam Gloves – X-Small Size – For Right/Left Hand – Nitrile – Blue – Recyclable, Textured Fingertip, Disposable, Beaded Cuff, Powdered, Non-sterile, Textured Fingertip – For Laboratory Application – 200 / Box – 4.7 mil Thickness – 9.50″ Glove Length
Additional information
| Brand | Kimberly-Clark Corporation |
|---|---|
| Product Type | Examination Gloves |
| Size Standard | X-Small |
| Glove Length | 9.50" |
| Glove Thickness | 4.7 mil |
| Dexterity | Right/Left Hand |
| Product Color | Blue |
| Product Material | Nitrile |
| Country Of Origin | Malaysia |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>ASTM 2.5</p> |
| Brand Name | KIMTECH |
| Features | Non-sterile |
| Manufacturer | Kimberly-Clark Corporation |
| Product Name | Vista Nitrile Exam Gloves |
| Product Line | Vista |
| Application/Usage | Laboratory Application |
| Manufacturer Part Number | 62825 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Kimtech Vista Nitrile Exam Gloves reduce waste while providing excellent glove dexterity, strength and protection. They are fully recyclable through the RightCycle program so your lab gloves won't end up in landfills. They have a strong, wet and dry grip that reduces the potential for slips. Textured fingertips give your lab technicians improved grip and dexterity in their fine-motor skills. Using these nitrile gloves help cut down on waste and enhances performance in pharma labs, university labs and more.</p> |
| Packaged Quantity | 200 / Box |



















