KIMTECH Delicate Task Wipers – Pop-Up Box – Wipe – 119 / Box – 1 / Box – White
Additional information
| Brand | Kimberly-Clark Corporation |
|---|---|
| Product Type | Surface Cleaner |
| Container Type | Box |
| Quantity Per Container | 119 |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Cleaner Type | Wipe |
| Height | 14.75" |
| Width | 11.80" |
| Brand Name | KIMTECH |
| Features | Absorbent |
| Length | 11.80" |
| Manufacturer | Kimberly-Clark Corporation |
| Product Name | Delicate Task Wipers – Pop-Up Box |
| Product Line | Kimwipes |
| Application/Usage | Laboratory |
| Manufacturer Part Number | 34743 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Delicate task wipes are a three-ply wipe that offer a unique combination of low-lint tissue softness and multi-ply absorbency and are perfect for a multitude of delicate tasks. Multi-ply absorbency wipes up liquid and dust. Wipes clean with extra low-lint and low extractable performance. One-at-a-time dispensing provides quick, easy access to each wipe. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1022018838.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 / Box |
| Recommended Use | Lint Remover |
KIMTECH Delicate Task Wipers – Pop-Up Box – Wipe – 119 / Box – 15 / Carton – White
Additional information
| Brand | Kimberly-Clark Corporation |
|---|---|
| Product Type | Surface Cleaner |
| Container Type | Box |
| Quantity Per Container | 119 |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Cleaner Type | Wipe |
| Height | 14.75" |
| Width | 11.80" |
| Brand Name | KIMTECH |
| Features | Absorbent |
| Length | 11.80" |
| Manufacturer | Kimberly-Clark Corporation |
| Product Name | Delicate Task Wipers – Pop-Up Box |
| Product Line | Kimwipes |
| Application/Usage | Laboratory |
| Manufacturer Part Number | 34743CT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Delicate task wipes are a three-ply wipe that offer a unique combination of low-lint tissue softness and multi-ply absorbency and are perfect for a multitude of delicate tasks. Multi-ply absorbency wipes up liquid and dust. Wipes clean with extra low-lint and low extractable performance. One-at-a-time dispensing provides quick, easy access to each wipe.</p> |
| Packaged Quantity | 15 / Carton |
| Recommended Use | Lint Remover |
KIMTECH Delicate Task Wipers – Pop-Up Box – Wipe – 119 / Box – 1 / Box – White
Additional information
| Brand | Kimberly-Clark Corporation |
|---|---|
| Product Type | Surface Cleaner |
| Container Type | Box |
| Quantity Per Container | 119 |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Cleaner Type | Wipe |
| Height | 14.75" |
| Width | 11.80" |
| Brand Name | KIMTECH |
| Features | Absorbent |
| Length | 11.80" |
| Manufacturer | Kimberly-Clark Corporation |
| Product Name | Delicate Task Wipers – Pop-Up Box |
| Product Line | Kimwipes |
| Application/Usage | Laboratory |
| Manufacturer Part Number | 34743 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Delicate task wipes are a three-ply wipe that offer a unique combination of low-lint tissue softness and multi-ply absorbency and are perfect for a multitude of delicate tasks. Multi-ply absorbency wipes up liquid and dust. Wipes clean with extra low-lint and low extractable performance. One-at-a-time dispensing provides quick, easy access to each wipe. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1022018838.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 / Box |
| Recommended Use | Lint Remover |











