Kimberly-Clark Professional Sanitouch Hard Roll Towel Dispenser
Login to View Prices
Kimberly-Clark Professional Sanitouch Hard Roll Towel Dispenser – Roll Dispenser – 1 x Roll – 16.1″ Height x 12.6″ Width x 10.2″ Depth – ABS Plastic – White – Touch-free, Durable – 1 Each
Additional information
| Brand | Kimberly-Clark Corporation |
|---|---|
| Product Type | Hand Towel Dispenser |
| Roll Diameter Supported | 3.50" |
| Sheet Length Supported | 2001-08-01T05:00:00.000Z |
| Product Color | White |
| Product Material | ABS Plastic |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Dispenser Type | Roll |
| Height | 16.1" |
| Width | 12.6" |
| Depth | 10.2" |
| Capacity | 1 x Roll |
| Brand Name | Kimberly-Clark Professional |
| Features | Durable |
| Manufacturer | Kimberly-Clark Corporation |
| Product Name | Sanitouch Hard Roll Towel Dispenser |
| Product Line | Sanitouch |
| Manufacturer Part Number | 9995 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Sanitouch Manual Hard Roll Towel Dispenser features a durable design made from durable ABS plastic that's perfect for any busy workplace. Its high-capacity design reduces maintenance time, runouts and complaints in high-traffic environments. Hygienic, touch-free dispensing lets you touch only the towel you use for sanitary dispensing. One-at-a-time dispensing offers controlled usage and produces less waste. System does not require batteries for convenient use. Paper towel dispenser is designed for Kleenex and Scott hard roll towels with a 1-3/4" core (sold separately). When installed properly, this dispenser meets the ADA standards for accessible design, 28 CFR Part 36. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1029458327.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Kimberly-Clark Professional Sanitouch Hard Roll Towel Dispenser
Login to View Prices
Kimberly-Clark Professional Sanitouch Hard Roll Towel Dispenser – Roll Dispenser – 16.1″ Height x 12.6″ Width x 10.5″ Depth – Smoke – Touch-free – 1 Each
Additional information
| Brand | Kimberly-Clark Corporation |
|---|---|
| Product Type | Hand Towel Dispenser |
| Product Color | Smoke |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Dispenser Type | Roll |
| Height | 16.1" |
| Width | 12.6" |
| Depth | 10.5" |
| Brand Name | Kimberly-Clark Professional |
| Features | Touch-free |
| Manufacturer | Kimberly-Clark Corporation |
| Product Name | Sanitouch Hard Roll Towel Dispenser |
| Product Line | Sanitouch |
| Manufacturer Part Number | 9996 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Hard roll towel dispenser is a reliable, efficient hand-drying system that is perfect for your busy workplace. High-capacity design reduces maintenance time, runouts and complaints. Hygienic, touch-free dispensing allows users to only touch the towel they need. One-at-a-time dispensing controls usage and minimizes waste for cost-efficient performance. Smooth, quiet operation does not require batteries. Towel dispenser is designed for use only with Kleenex and Scott hard roll towels with 1.75" core (sold separately). When installed properly, this dispenser meets the ADA standards for accessible design, 28 CFR Part 36. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1028975059.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |







