Kimberly-Clark Professional Professional Wall Unit with Trash Receptacle
Login to View Prices
Kimberly-Clark Professional Professional Wall Unit with Trash Receptacle – Touchless, Roll Dispenser – 54.5″ Height x 11.5″ Width x 4″ Depth – Stainless Steel – Stainless Steel – Anti-bacterial – 1 Each
Additional information
| Brand | Kimberly-Clark Corporation |
|---|---|
| Product Type | Paper Towel Dispenser |
| Product Color | Stainless Steel |
| Product Material | Stainless Steel |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Dispenser Type | Roll |
| Height | 54.5" |
| Width | 11.5" |
| Depth | 2001-04-01T06:00:00.000Z |
| Certifications & Standards | ADA |
| Brand Name | Kimberly-Clark Professional |
| Features | Anti-bacterial |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Manufacturer | Kimberly-Clark Corporation |
| Product Name | Professional Wall Unit with Trash Receptacle |
| Manufacturer Part Number | 35370 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | When combined with Kimberly-Clark Professional ICON Stainless Steel Paper Towel Dispenser Housings or Scott Pro Stainless Steel Recessed Hard Roll Towel Dispensers (none included), this Stainless Steel Wall Unit with Trash Receptable provides a complete solution for your washroom. With touchless technology of the dispenser and bacteria-reducing benefits of drying with paper towels, this unit supports and promotes better hand and surface hygiene. 9.22 gallon, molded trash container is hidden behind a reversible, stainless steel door. ICON and Scott Pro Dispenser Systems are designed with innovative, internal dispensing modules, providing the flexibility to build a customized dispenser that meets your requirements. When replacement module and housing unit are installed properly, the dispenser meets ADA Standards for Accessible Design, 28 CFR Part 36 (2010). Local rules may vary. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Kimberly-Clark Professional Professional Wall Unit with Trash Receptacle
Login to View Prices
Kimberly-Clark Professional Professional Wall Unit with Trash Receptacle – Touchless, Roll Dispenser – 54.5″ Height x 11.5″ Width x 4″ Depth – Stainless Steel – Stainless Steel – Anti-bacterial – 1 Each
Additional information
| Brand | Kimberly-Clark Corporation |
|---|---|
| Product Type | Paper Towel Dispenser |
| Product Color | Stainless Steel |
| Product Material | Stainless Steel |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Dispenser Type | Roll |
| Height | 54.5" |
| Width | 11.5" |
| Depth | 2001-04-01T06:00:00.000Z |
| Certifications & Standards | ADA |
| Brand Name | Kimberly-Clark Professional |
| Features | Anti-bacterial |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Manufacturer | Kimberly-Clark Corporation |
| Product Name | Professional Wall Unit with Trash Receptacle |
| Manufacturer Part Number | 35370 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | When combined with Kimberly-Clark Professional ICON Stainless Steel Paper Towel Dispenser Housings or Scott Pro Stainless Steel Recessed Hard Roll Towel Dispensers (none included), this Stainless Steel Wall Unit with Trash Receptable provides a complete solution for your washroom. With touchless technology of the dispenser and bacteria-reducing benefits of drying with paper towels, this unit supports and promotes better hand and surface hygiene. 9.22 gallon, molded trash container is hidden behind a reversible, stainless steel door. ICON and Scott Pro Dispenser Systems are designed with innovative, internal dispensing modules, providing the flexibility to build a customized dispenser that meets your requirements. When replacement module and housing unit are installed properly, the dispenser meets ADA Standards for Accessible Design, 28 CFR Part 36 (2010). Local rules may vary. |
| Packaged Quantity | 1 Each |







