Kidde Fire Combo Smoke/Carbon Monoxide Alarm – Wireless – Visual – Green, Red – White
Additional information
| Brand | Carrier |
|---|---|
| Product Type | Carbon Monoxide Alarm |
| Battery Size | AA |
| Product Functions | Alarm |
| Number Of Batteries | 2 |
| Product Color | White |
| Diameter | 5.6" |
| Country Of Origin | China |
| Light Color | Red |
| Bulb/Tube Type | LED |
| Depth | 1.8" |
| Certifications & Standards | UL |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Brand Name | Kidde |
| Alarm Type | Visual |
| Features | Status Indicator |
| Manufacturer | Carrier |
| Product Model | KN-COSM-BA |
| Product Name | Fire Combo Smoke/Carbon Monoxide Alarm |
| Manufacturer Part Number | 9000102A |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Combination Carbon Monoxide and Smoke Alarm provides two important safety devices in a single unit. This alarm includes a voice warning system that announces "Fire, Carbon Monoxide, Low Battery and Smart Hush Activation." The voice alarm eliminates any confusion and clearly warns you of a smoke or carbon monoxide danger, or if your battery is in need of replacement. This technologically advanced combination alarm is battery-operated, offering protection even during a power outage when many incidences occur. It is easy to install. This alarm uses ionization sensing technology. Battery-powered alarm provides protection even during power outages when many fire and carbon monoxide incidents occur. The battery door will not close unless the two AA batteries are properly installed.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Power Source | Battery |
| Package Contents | <ul> <li>Night Hawk Combo Smoke/Carbon Monoxide Alarm</li> <li>3 x AAA Battery</li> </ul> |
| Limited Warranty | 10 Year |
| Weight (Approximate) | 13 oz |



