Kensington Pro Fit Media Wireless Desktop Set – USB Wireless RF 2.40 GHz Keyboard – English, French – Black – USB Wireless RF Mouse – Optical – Scroll Wheel – Black – Right-handed Only for PC – 1 Pack
Additional information
| Brand | ACCO Brands Corporation |
|---|---|
| Product Type | Keyboard & Mouse |
| Battery Size Supported | AAA |
| Environmental Certification | WEEE |
| Number Of Batteries Supported | 4 |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Keyboard/Keypad Color | Black |
| Pointing Device Color | Black |
| Pointing Device Wireless Oper | 2.40 GHz |
| Keyboard/Keypad Wireless Oper | 2.40 GHz |
| Ergonomic Fit | Right-handed Only |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <ul><li>CE</li><li>FCC</li></ul> |
| Brand Name | Kensington |
| Pointing Device Connectivity | Wireless |
| Pointing Device Wireless Tech | RF |
| Keyboard/Keypad Connectivity | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Tech | RF |
| Keyboard/Keypad Type | Keyboard |
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Product Name | Pro Fit Media Wireless Desktop Set |
| Pointing Device Type | Mouse |
| Device Supported | Computer |
| Product Line | Pro Fit |
| System Requirements | <p><b>Operating Systems:</b></p><ul><li>Windows 7</li><li>Windows 8</li></ul> |
| Hot Keys | Multimedia |
| Localization | French |
| Manufacturer Part Number | 72408 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Pro Fit Wireless Media Desktop Set offers a full-size keyboard for increased productivity and comfort. An adjustable-height keyboard provides improved typing and a right-handed, mid-size mouse offers ergonomic comfort. Wireless technology provides you with a clutter-free workstation while dedicated keys offer quick access to the Internet and multimedia. A spillproof keyboard resists coffee, water, soda and other liquids. Extended battery life lasts up to 12 months.</p> |
| Movement Detection | Optical |
| Packaged Quantity | 1 |
| Platform Supported | PC |
| Pointing Device Features | <p>Ergonomic</p> |
| Keyboard/Keypad Features | Spill Proof |
| Package Contents | <ul><li>Pro Fit Wireless Media Desktop Set</li><li>USB Receiver</li><li>4 x AAA Batteries</li></ul> |
| Limited Warranty | Lifetime |
Kensington Pro Fit Media Wireless Desktop Set – USB Wireless RF 2.40 GHz Keyboard – English, French – Black – USB Wireless RF Mouse – Optical – Scroll Wheel – Black – Right-handed Only for PC – 1 Pack
Additional information
| Brand | ACCO Brands Corporation |
|---|---|
| Product Type | Keyboard & Mouse |
| Battery Size Supported | AAA |
| Environmental Certification | WEEE |
| Number Of Batteries Supported | 4 |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Keyboard/Keypad Color | Black |
| Pointing Device Color | Black |
| Pointing Device Wireless Oper | 2.40 GHz |
| Keyboard/Keypad Wireless Oper | 2.40 GHz |
| Ergonomic Fit | Right-handed Only |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <ul><li>CE</li><li>FCC</li></ul> |
| Brand Name | Kensington |
| Pointing Device Connectivity | Wireless |
| Pointing Device Wireless Tech | RF |
| Keyboard/Keypad Connectivity | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Tech | RF |
| Keyboard/Keypad Type | Keyboard |
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Product Name | Pro Fit Media Wireless Desktop Set |
| Pointing Device Type | Mouse |
| Device Supported | Computer |
| Product Line | Pro Fit |
| System Requirements | <p><b>Operating Systems:</b></p><ul><li>Windows 7</li><li>Windows 8</li></ul> |
| Hot Keys | Multimedia |
| Localization | French |
| Manufacturer Part Number | 72408 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Pro Fit Wireless Media Desktop Set offers a full-size keyboard for increased productivity and comfort. An adjustable-height keyboard provides improved typing and a right-handed, mid-size mouse offers ergonomic comfort. Wireless technology provides you with a clutter-free workstation while dedicated keys offer quick access to the Internet and multimedia. A spillproof keyboard resists coffee, water, soda and other liquids. Extended battery life lasts up to 12 months.</p> |
| Movement Detection | Optical |
| Packaged Quantity | 1 |
| Platform Supported | PC |
| Pointing Device Features | <p>Ergonomic</p> |
| Keyboard/Keypad Features | Spill Proof |
| Package Contents | <ul><li>Pro Fit Wireless Media Desktop Set</li><li>USB Receiver</li><li>4 x AAA Batteries</li></ul> |
| Limited Warranty | Lifetime |











