Kensington Magpro 270 Monitor Privacy Screen with Magnetic Strip Black
Login to View Prices
Kensington MagPro 27.0″ Monitor Privacy Screen with Magnetic Strip Black – For 27″ Widescreen LCD Monitor – 16:9 – Scratch Resistant, Damage Resistant – Anti-glare – 1 Pack
Additional information
| Brand | ACCO Brands Corporation |
|---|---|
| Product Type | Privacy Screen Filter |
| Display Type Supported | LCD |
| Display Size Supported | 27" |
| Widescreen | Yes |
| Product Color | Black |
| Anti Glare | Yes |
| Country Of Origin | South Korea |
| Assembly Required | No |
| Height | 17.30" |
| Width | 26.90" |
| Depth | 0.20" |
| Brand Name | Kensington |
| Durability | Damage Resistant |
| Features | Edge2Edge |
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Product Model | K58359WW |
| Product Name | MagPro 27.0" Monitor Privacy Screen with Magnetic Strip |
| Device Supported | Monitor |
| Product Line | MagPro |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Manufacturer Part Number | K58359WW |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Monitor privacy screen features a magnetic strip to provide a damage-free way to prevent others from viewing your screen. Limited viewing angle narrows the field of vision to around 30 degrees to help keep the information on your screen private and reduce the chances of a visual data breach. Blue light reduction filters out harmful rays by up to 22 percent to ease eyestrain and reduce the chances of blue light interrupting natural sleep patterns. Low reflective coating reduces glare from outside light sources for improved viewing clarity. Reversible viewing has a matte finish on one side to reduce glare and fingerprints. The other side is glossy to provide a clearer view of your screen.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Limited Warranty | 2 Year |
Kensington Magpro 270 Monitor Privacy Screen with Magnetic Strip Black
Login to View Prices
Kensington MagPro 27.0″ Monitor Privacy Screen with Magnetic Strip Black – For 27″ Widescreen LCD Monitor – 16:9 – Scratch Resistant, Damage Resistant – Anti-glare – 1 Pack
Additional information
| Brand | ACCO Brands Corporation |
|---|---|
| Product Type | Privacy Screen Filter |
| Display Type Supported | LCD |
| Display Size Supported | 27" |
| Widescreen | Yes |
| Product Color | Black |
| Anti Glare | Yes |
| Country Of Origin | South Korea |
| Assembly Required | No |
| Height | 17.30" |
| Width | 26.90" |
| Depth | 0.20" |
| Brand Name | Kensington |
| Durability | Damage Resistant |
| Features | Edge2Edge |
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Product Model | K58359WW |
| Product Name | MagPro 27.0" Monitor Privacy Screen with Magnetic Strip |
| Device Supported | Monitor |
| Product Line | MagPro |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Manufacturer Part Number | K58359WW |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Monitor privacy screen features a magnetic strip to provide a damage-free way to prevent others from viewing your screen. Limited viewing angle narrows the field of vision to around 30 degrees to help keep the information on your screen private and reduce the chances of a visual data breach. Blue light reduction filters out harmful rays by up to 22 percent to ease eyestrain and reduce the chances of blue light interrupting natural sleep patterns. Low reflective coating reduces glare from outside light sources for improved viewing clarity. Reversible viewing has a matte finish on one side to reduce glare and fingerprints. The other side is glossy to provide a clearer view of your screen.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Limited Warranty | 2 Year |














