Kensington Magpro 133 Laptop Privacy Screen with Magnetic Strip
Login to View Prices
Kensington MagPro 13.3″ Laptop Privacy Screen with Magnetic Strip – For 13.3″ Widescreen LCD Notebook – 16:9 – Scratch Resistant, Fingerprint Resistant, Damage Resistant – Polyethylene Terephthalate (PET) – Anti-glare – 1 Pack – TAA Compliant
Additional information
| Brand | ACCO Brands Corporation |
|---|---|
| Product Type | Privacy Screen Filter |
| Display Type Supported | LCD |
| Display Size Supported | 13.3" |
| Widescreen | Yes |
| TAA Compliant | Yes |
| Anti Glare | Yes |
| Product Material | Polyethylene Terephthalate (PET) |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 6.70" |
| Width | 11.60" |
| Brand Name | Kensington |
| Durability | Damage Resistant |
| Features | Microlouver Privacy Technology |
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Product Name | MagPro 13.3" Laptop Privacy Screen with Magnetic Strip |
| Device Supported | Notebook |
| Product Line | MagPro |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Manufacturer Part Number | K58351WW |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Laptop privacy screen features a magnetic strip to provide a damage-free way to prevent others from viewing your screen. Thin construction allows you to close your laptop and enter sleep mode without removal. Limited viewing angle narrows the field of vision to around 30 degrees to help keep the information on your screen private and reduce the chances of a visual data breach. Blue light reduction filters out harmful rays by up to 22 percent to ease eyestrain and reduce the chances of blue light interrupting natural sleep patterns. Low reflective coating reduces glare from outside light sources for improved viewing clarity. Reversible viewing has a matte finish on one side to reduce glare and fingerprints. The other side is glossy to provide a clearer view of your screen.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>MagPro Privacy Screen Filter</li> <li>Magnetic Stickers</li> <li>Warranty Card</li> <li>Instruction Guide</li> <li>Cleaning Cloth</li> <li>Protective Case</li> <li>Triangle Stickers</li> </ul> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Weight (Approximate) | 1 oz |
Kensington Magpro 133 Laptop Privacy Screen with Magnetic Strip
Login to View Prices
Kensington MagPro 13.3″ Laptop Privacy Screen with Magnetic Strip – For 13.3″ Widescreen LCD Notebook – 16:9 – Scratch Resistant, Fingerprint Resistant, Damage Resistant – Polyethylene Terephthalate (PET) – Anti-glare – 1 Pack – TAA Compliant
Additional information
| Brand | ACCO Brands Corporation |
|---|---|
| Product Type | Privacy Screen Filter |
| Display Type Supported | LCD |
| Display Size Supported | 13.3" |
| Widescreen | Yes |
| TAA Compliant | Yes |
| Anti Glare | Yes |
| Product Material | Polyethylene Terephthalate (PET) |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 6.70" |
| Width | 11.60" |
| Brand Name | Kensington |
| Durability | Damage Resistant |
| Features | Microlouver Privacy Technology |
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Product Name | MagPro 13.3" Laptop Privacy Screen with Magnetic Strip |
| Device Supported | Notebook |
| Product Line | MagPro |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Manufacturer Part Number | K58351WW |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Laptop privacy screen features a magnetic strip to provide a damage-free way to prevent others from viewing your screen. Thin construction allows you to close your laptop and enter sleep mode without removal. Limited viewing angle narrows the field of vision to around 30 degrees to help keep the information on your screen private and reduce the chances of a visual data breach. Blue light reduction filters out harmful rays by up to 22 percent to ease eyestrain and reduce the chances of blue light interrupting natural sleep patterns. Low reflective coating reduces glare from outside light sources for improved viewing clarity. Reversible viewing has a matte finish on one side to reduce glare and fingerprints. The other side is glossy to provide a clearer view of your screen.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>MagPro Privacy Screen Filter</li> <li>Magnetic Stickers</li> <li>Warranty Card</li> <li>Instruction Guide</li> <li>Cleaning Cloth</li> <li>Protective Case</li> <li>Triangle Stickers</li> </ul> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Weight (Approximate) | 1 oz |










