Kensington Carrying Case for 156 Notebook – Black

Login to View Prices
Kensington Carrying Case for 15.6″ Notebook – Black – 16.5″ Height x 13.8″ Width x 3.1″ Depth – 1 Each – Retail
Additional information
| Brand | ACCO Brands Corporation |
|---|---|
| Product Type | Carrying Case |
| Compartment Height | 13.50" |
| Compartment Width | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Compartment Depth | 15.75" |
| Maximum Screen Size Supported | 15.6" |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | China |
| Height | 16.5" |
| Width | 13.8" |
| Depth | 3.1" |
| Brand Name | Kensington |
| Compatibility | <p>Notebook -15.4" Display Screen</p> |
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Product Name | SP30 Laptop Case – 15.6" / 39.6cm |
| Package Type | Retail |
| Application/Usage | Notebook |
| Accessibility | Clamshell |
| Manufacturer Part Number | 62560 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Notebook computer case conveniently stores your notebook while providing additional storage space for all of your important items. Padded compartment protects your notebook from bumps and scratches while you travel. Front flap pocket offers quick access to the items you need most. Roller bag strap offers a quick and easy way to attach this case to a roller bag. Case is designed to fit notebooks up to 15.6".</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Additional Information | <p>Multiple storage compartments for all of your accessories</p> |
| Weight (Approximate) | 1.75 lb |

