Kantek Mobile Height Adjustable Computer Workstation W Lcd Mount
Login to View Prices
Kantek Mobile Height Adjustable Computer Workstation w/ LCD Mount – Adjustable Height – 48.50″ Height x 27.50″ Width x 25″ Depth – Assembly Required – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Kantek, Inc |
|---|---|
| Product Type | Mobile Workstation |
| Color/Finish | Black |
| Height Adjustable | Yes |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 48.50" |
| Width | 27.50" |
| Depth | 25" |
| Brand Name | Kantek |
| Features | Surge Protection |
| Manufacturer | Kantek, Inc |
| Product Name | Sit/Stand Mobile Workstation |
| Application/Usage | Computer |
| Manufacturer Part Number | STS240 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Mobile workstation provides a simple, ergonomic solution to get the most out of your day. Pneumatic height adjustment lets you quickly switch from a seated to standing position. LCD mount holds monitors up to 27" and easily adjusts for better visibility. Large shelves accommodate most monitors and keyboards. Compact design includes lower shelves to hold your CPU and printer. Cable management system features a compartment for a UPS battery backup and surge protector.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |













