Kantek Memory Foam Backrest – Black – High Density Memory Foam
Additional information
| Brand | Kantek, Inc |
|---|---|
| Product Type | Backrest |
| Product Color | Black |
| Product Material | High Density Memory Foam |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 20" |
| Width | 2.8" |
| Brand Name | Kantek |
| Features | Easy to Clean |
| Length | 18" |
| Manufacturer | Kantek, Inc |
| Product Name | Memory Foam Backrest |
| Manufacturer Part Number | LS360 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Backrest features high-density, memory foam for comfortable support that conforms to your body. Ergonomic design supports your spine and lower lumbar region to relieve back pain and tension. Plus, it helps you maintain a healthy posture. Adjustable strap secures the backrest to the chair to keep it securely positioned. Washable fabric cover can be removed for easy cleanings.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |













