Kantek Lcd Protect Glare Filter 24in Widescreen Monitors
Login to View Prices
Kantek LCD Protect Glare Filter 24in Widescreen Monitors – For 24″LCD Monitor – Scratch Resistant, Damage Resistant – Acrylic – Anti-glare – 1 Pack
Additional information
| Brand | Kantek, Inc |
|---|---|
| Product Type | Standard Screen Filter |
| Additional Warranty Informati | <p>One year Limited Warranty</p> |
| Display Type Supported | LCD |
| Display Size Supported | 24" |
| Product Color | Silver |
| Anti Glare | Yes |
| Product Material | Acrylic |
| Country Of Origin | United States |
| Assembly Required | No |
| Height | 13.58" |
| Width | 22" |
| Brand Name | Kantek |
| Durability | Damage Resistant |
| Manufacturer | Kantek, Inc |
| Product Name | 24" LCD Widescreen Monitor Glare Filter |
| Device Supported | Monitor |
| Manufacturer Part Number | LCD24W |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Deluxe antiglare filter protects your delicate LCD surface from scratches and damage. Design eliminates 99 percent of glare and enhances contrast for more comfortable viewing. Optical-quality acrylic is made with a neutral light tint for true color fidelity. Elegant, slim frameless design integrates the filter to look like part of your LCD.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Limited Warranty | 1 Year |











