Kantek Desk Clamp On Sit To Stand Workstation Black – 25 lb Load Capacity – 21.5″ Height x 23.5″ Width x 23.5″ Depth – Desktop – Black, Silver
Additional information
| Brand | Kantek, Inc |
|---|---|
| Product Type | Multipurpose Desktop Riser |
| Additional Warranty Informati | <p>One Year Limited Warranty</p> |
| Product Color | Silver |
| Height Adjustable | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 21.5" |
| Width | 23.5" |
| Depth | 23.5" |
| Maximum Load Capacity | 25 lb |
| Brand Name | Kantek |
| Features | Keyboard Tray |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer | Kantek, Inc |
| Product Name | Desk Clamp On Sit to Stand Workstation Black |
| Manufacturer Part Number | STS800 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Transform your desk into a versatile, ergonomic "Sit to Stand" system. The desk-mounted monitor stand features a built-in pneumatic lift mechanism for effortless height adjustment. Unlimited height settings range up to 23" from your desk. The stand has no preset height positions for better customization and holds up to 25 lb. The large platform measures 23" wide x 15-1/2" deep. Grommet hole in the platform allows you to mount optional monitor arms for single and double monitors (sold separately). The keyboard tray is 27" wide. Mount this sit-to-stand monitor solution easily. It clamps to rear of desk for stability and minimal loss of space. Use on desks or tables with a depth of 24-1/2" to 31-1/2".</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |














