Johnson & Johnson Portable First Aid Kit – 80 x Piece(s) – 5.5″ Height x 6.3″ Width x 1.7″ Depth Length – Plastic Case – 1 Each – Blue
Additional information
| Brand | Johnson & Johnson Consumer Inc. |
|---|---|
| Product Type | First Aid Kit |
| Case Material | Plastic |
| Product Color | Blue |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 5.5" |
| Width | 6.3" |
| Depth | 1.7" |
| Number Of Pieces | 80 |
| Case Style | Portable |
| Brand Name | Johnson & Johnson |
| Manufacturer | Johnson & Johnson Consumer Inc. |
| Product Name | Portable First Aid Kit |
| Application/Usage | Vehicle |
| Manufacturer Part Number | 202068 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Stay prepared while on the road with the Travel Ready First Aid Kit. Designed for pack-and-go convenience, this mini first aid kit contains essential wound-care items for active travel. Easy-to-carry, plastic case contains products to help clean cuts and scrapes and prevent wound infection, including a variety of adhesive bandages in assorted sizes, cleansing wipes, antibiotic ointment and gauze pads. Wound care kit contains premium items from brands such as Band-Aid Brand Adhesive Bandages and Neosporin. Complete with 80 first aid items, its convenient size is ideal for storing in your car, vehicle or luggage for emergency first aid on-the-go.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |

















