Jabra EVOLVE 20 Headset – Mono – USB Type C – Wired – 32 Ohm – 150 Hz – 7 kHz – Over-the-head – Monaural – Supra-aural – 3.12 ft Cable – Noise Cancelling Microphone – Black
- Provides exceptional quality sound with greater immersion
- Over-the-head earpiece design ensures maximum comfort and pain, fatigue-free listening
- The 20 headset provides plenty of freedom with wired connectivity
- Boom mic lets you chat with your friends & family on Skype and on multiplayer network games
- Noise Cancelling microphone technology ensures easy, convenient talking with maximum efficiency
- USB Type C host interface offers dependable connectivity for maximum usability
- Great for Audio/Visual Labs, Assisted Listening Systems and more that have a Mono jack for non-stereo use
- These supra-aural EVOLVE give you the comfort of portability
- Listen to deep lows and euphoric highs with a frequency range of sound from 150 Hz-7 kHz
- Noise Reduction feature for better reliability and ensure maximum productivity
Additional information
| Weight | 5.0300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.10 × 7.10 × 1.40 in |
| Product Line | EVOLVE |
| Color | Black |
| Connectivity Technology | Wired |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Cable Length | 3.12 ft |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Type | Monaural |
| Sound Mode | Mono |
| Product Type | Headset |
| Microphone Design | Boom |
| Form Factor | Supra-aural |
| Impedance | 32 Ohm |
| Sound Pressure Level | 94 dB |
| Maximum Frequency Response | 7 kHz |
| Features | Noise Reduction,Plug and Play |
| Host Interface | USB Type C |
| Manufacturer Website Addres | |
| Manufacturer | Jabra |
| Minimum Frequency Response | 150 Hz |
| Product Model | 20 |
| Country of Origin | China |
| UPC | 0 |
| MPN | 4993-829-289 |
| Brand | Jabra |
















Reviews
There are no reviews yet.