International Paper International Paper Tidal Paper – White
Login to View Prices
International Paper International Paper Tidal Paper – White – 92 Brightness – Letter – 8 1/2″ x 11″ – 20 lb Basis Weight – 75 g/m² Grammage – 8 / Carton
Additional information
| Brand | International Paper Company |
|---|---|
| Product Type | Copy & Multipurpose Paper |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Sheet Standard | Letter |
| Basis Weight | 20 lb |
| Grammage | 75 g/m² |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brightness | 92 |
| Brand Name | International Paper |
| Manufacturer | International Paper Company |
| Product Model | 8.5×11 |
| Product Name | International Paper Tidal Paper – White |
| Product Line | Tidal |
| Manufacturer Part Number | 162400 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>20 lb. paper offers dependable performance on all of your office machines. 99.99 percent jam-free paper ensures you will not experience more than one jam in 10, 000 sheets on high-speed digital equipment. ColorLok technology ensures that ink dries faster, black ink is bolder and colors are more vivid. Acid-free material prevents the brightness from dulling over time lasting, high-quality results. Paper is perfect for forms, proofing, bulletins, manuals, faxes, general copying and more.</p> |
| Packaged Quantity | 8 / Carton |
International Paper International Paper Tidal Paper – White
Login to View Prices
International Paper International Paper Tidal Paper – White – 92 Brightness – Letter – 8 1/2″ x 11″ – 20 lb Basis Weight – 75 g/m² Grammage – 8 / Carton
Additional information
| Brand | International Paper Company |
|---|---|
| Product Type | Copy & Multipurpose Paper |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Sheet Standard | Letter |
| Basis Weight | 20 lb |
| Grammage | 75 g/m² |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brightness | 92 |
| Brand Name | International Paper |
| Manufacturer | International Paper Company |
| Product Model | 8.5×11 |
| Product Name | International Paper Tidal Paper – White |
| Product Line | Tidal |
| Manufacturer Part Number | 162400 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>20 lb. paper offers dependable performance on all of your office machines. 99.99 percent jam-free paper ensures you will not experience more than one jam in 10, 000 sheets on high-speed digital equipment. ColorLok technology ensures that ink dries faster, black ink is bolder and colors are more vivid. Acid-free material prevents the brightness from dulling over time lasting, high-quality results. Paper is perfect for forms, proofing, bulletins, manuals, faxes, general copying and more.</p> |
| Packaged Quantity | 8 / Carton |












