Intel Core i5 (14th Gen) i5-14400 Quad-core (4 Core) 2.50 GHz Processor – Box
Login to View Prices
Intel Core i5 (14th Gen) i5-14400 Quad-core (4 Core) 2.50 GHz Processor – Box – 64-bit Processing – 4.70 GHz Overclocking Speed – 14 nm – Socket LGA-1700 – Intel UHD Graphics 770 Yes Graphics – 65 W – 8 Threads
- The Socket LGA-1700 socket allows processor to be placed on the PCB without soldering
- Intel Core i5 2.50 GHz processor offers hyper-threading architecture that delivers high performance for demanding applications with improved onboard graphics and turbo boost
- 14 nm enables improved performance per watt and micro architecture makes it power-efficient
- Quad-core (4 Core) processor core allows multitasking with great reliability and fast processing speed
- 14th Gen processor generation offer more threads, higher clocks, thus giving an optimal and faster system performance
- Processor with 2.50 GHz clock speed for quick and dependable processing of data to ensure maximum productivity
- Built-in Intel UHD Graphics 770 controller for great graphics and visual quality
Additional information
| Manufacturer | Intel Corporation |
|---|---|
| Manufacturer Website Addres | |
| Product Line | Core i5 |
| Overclocking Speed | 4.70 GHz |
| Graphics Controller Manufac | Intel |
| Clock Speed | 2.50 GHz |
| 64-bit Processing | Yes |
| Process Technology | 14 nm |
| Product Type | Processor |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Product Model | i5-14400 |
| Processor Generation | 14th Gen |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Integrated Graphics | Yes |
| Features | Intel Virtualization Technology |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 770 |
| Packing | Box |
| Processor Threads | 8 |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| Thermal Design Power | 65 W |
| UPC | 0 |
| MPN | BX8071514400 |
| Brand | Intel |












Reviews
There are no reviews yet.