InkJoy Metallic Gel Pen, Retractable, Medium 0.8 mm, Assorted Ink, Assorted Barrel, 10/Pack
Login to View Prices
Make your writing shine with Paper Mate® InkJoy Gel Metallic Pens, featuring ink that shimmers on both light and dark paper. From the #1 assorted gel pen brand, these InkJoy pens have a bright and smooth ink that keeps the joy flowing as fast as your thoughts. Plus, they come fully wrapped with a comfort grip, for an enjoyable writing experience throughout. Brighten up your daily writing tasks, homework, journaling and more.
Additional information
| Weight | 0.3000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.65 × 6.75 × 7.62 in |
| Refillable (Yes/No) | No |
| Archival-Quality Ink | Yes |
| Airplane-Safe Ink | Yes |
| Permanent/Washable Ink | Permanent |
| Pen Point Size Type | Medium |
| Pen Barrel Color(s) | Assorted |
| Pen Ink Color(s) | Assorted |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Pen Barrel Color(s) Assortm | Turquoise |
| Pen Tip Type | Bullet |
| Visible Ink Supply | No |
| Erasable Ink | No |
| Pocket Clip Indicator | Yes |
| Pen Type | Gel Pen |
| Global Product Type | Gel Pens |
| Pen Style | Retractable |
| Low-Viscosity Ink | Yes |
| Pen Point Size | 0.8 mm |
| Special Pen Packaging | No |
| Special Ink Properties | Metallic |
| Pen Sub-Brand & Product Fam | InkJoy Metallic |
| Color Family | Multicolor |
| Pen Ink Color(s) Assortment | Turquoise |
| Pen Grip Type | Textured |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 071641225138 |
| MPN | 2208638 |
| Brand | Paper Mate® |













Reviews
There are no reviews yet.