Industrial Wire Shelving, Four-Shelf, 48w x 24d x 72h, Metallic Gray
Login to View Prices
Welded wire construction for strength and durability. Open wire design permits air circulation and prevents dust accumulation. Shelves adjust in 1 increments, and the unit assembles in minutes without tools. Attractive, durable powder coat finish.Package Includes: (4) Shelves; (4) Posts; Snap-Together ClipsNote: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 39.3240 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 49.25 × 26.00 × 7.00 in |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Overall Height | 72" |
| Overall Width | 48" |
| Overall Depth | 24" |
| Package Includes | Snap-Together Clips |
| Color(s) | Metallic Gray |
| Maximum Weight Capacity | 2,500 lbs |
| Shelf Depth | 24" |
| Series Name | Safco® Industrial Wire Shelving |
| Material(s) | Steel |
| Color Family | Gray |
| Global Product Type | Multiuse Shelving, Open |
| Number of Shelves | 4 |
| Shelf Capacity (Weight) | 800 lbs |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 073555529432 |
| MPN | 5294GR |
| Brand | Safco® |













Reviews
There are no reviews yet.