Industrial Wire Shelving, Four-Shelf, 36w x 18d x 72h, Black
Login to View Prices
Welded wire construction for strength and durability. Open wire design permits air circulation and prevents dust accumulation. Shelves adjust in 1 increments, and the unit assembles in minutes without tools. Attractive, durable powder coat finish.Package Includes: (4) Shelves; (4) Posts; Snap-Together ClipsNote: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 48.4000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.50 × 22.00 × 6.75 in |
| Overall Width | 36" |
| Shelf Capacity (Weight) | 1,250 lbs |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color(s) | Black |
| Overall Depth | 18" |
| Overall Height | 72" |
| Package Includes | Snap-Together Clips |
| Maximum Weight Capacity | 2,500 lbs |
| Series Name | Safco® Industrial Wire Shelving |
| Material(s) | Steel |
| Shelf Depth | 18" |
| Global Product Type | Multiuse Shelving, Open |
| Number of Shelves | 4 |
| Color Family | Black |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 073555528527 |
| MPN | 5285BL |
| Brand | Safco® |













Reviews
There are no reviews yet.