Industrial Strength Carpet Spotter, Unscented, 32 oz Bottle
Login to View Prices
Remove unsightly stains from carpet with Boardwalk® Industrial Strength Carpet Spotter. The water-based stain remover that easily removes tough spots that have soaked into carpet, laundry, and upholstery. Effective against unsightly pet stains and odors, as well as a wide variety of water and oil-based stains. Ready-to-use in a convenient squeeze bottle that allows you to directly treat trouble spots.
Additional information
| Weight | 2.3300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.88 × 3.46 × 3.46 in |
| Product Packaging | Bottle |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Scent | Unscented |
| Application | Carpet/Upholstery Cleaner |
| Dirt Types | Stains |
| Volume Capacity | 32 oz |
| Ship Class Code | B |
| Physical Form | Liquid |
| Global Product Type | Carpet/Upholstery Spot/Stain Removers |
| Applicable Material | Fabric |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 749507000549 |
| MPN | BWK 4821EA |
| Brand | Boardwalk® |












Reviews
There are no reviews yet.