Industrial Paper Wiper, 4-Ply, 8.54 x 16.5, Unscented, Blue, 90 Towels/Box, 10 Boxes/Carton
Login to View Prices
Tork Industrial Paper Wipers are multipurpose wipers that are ideal for janitorial and industrial wiping tasks and hand wiping. Excellent oil and water absorption, easily lifts grease and grime. Durable and strong for heavy-duty wiping tasks, while gentle to use on hands and face. Particularly good for cleaning glass does not leave any lint or streaks on surfaces.
Additional information
| Weight | 16.0430 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.88 × 18.50 × 10.88 in |
| Dirt Types | Soil |
| Application | General Purpose |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Scent | Unscented |
| Number of Plies | 4 |
| Width | 8.54" |
| Product Packaging | Box |
| Applicable Material | Multiple |
| Number of Towels/Wipes Per | 90 |
| Capacity (Weight) | 16 lbs |
| Roll Length | 123.75 ft |
| For Use With | Tork W24 Dispenser Bracket – 2083281 |
| Compliance Standards | Health Canada Certified |
| Towel/Wipe Type | Industrial Paper Wipers |
| Global Product Type | Disposable Dry Wipes |
| Material(s) | Paper |
| Length | 16.5" |
| Ship Class Code | B |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 100% |
| Total Recycled Content Perc | 100% |
| Color(s) | Blue |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| UPC | 073286623539 |
| MPN | 440245A |
| Brand | Tork® |

















Reviews
There are no reviews yet.