Industrial Choice 1600 System Multi-Purpose Enamel Spray Paint, Gloss Black, 12 oz Aerosol Can, 6/Carton
Login to View Prices
Get fast dry times and high-quality color with Industrial Choice 1600 System Multi-Purpose Enamel Spray Paint. Since it provides up to twice the coverage area, as compared to other options, this oil-based enamel is an ideal choice for industrial applications, especially when wishing to protect against everyday wear and tear while providing a finish that looks great. Multi-purpose paint features excellent chip, crack and peel resistance, making it perfect for a variety of industrial/maintenance projects: tools, motors, furniture, equipment, lockers, ladders, color-coding and more. Extra-wide comfort nozzle reduces finger fatigue and enables spraying from any angle, even from upside down. Once dry, the enamel also withstands temperatures of up to 200° Fahrenheit.
Additional information
| Weight | 6.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.38 × 5.69 × 8.38 in |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Finish/Sheen | Gloss |
| Compliance Standards | Meets USDA Requirements for Incidental Food Contact |
| Maximum Coverage Area | 12 to 15 sq ft |
| Cure/Dry-Time Range | 10 to 20 min |
| Ship Class Code | A |
| Color(s) | Black |
| Color Family | Black |
| Age Recommendation | Ages 16 and Up |
| Application Method | Aerosol Spray |
| Applicable Surface Material | Wood |
| Intended Application Enviro | Interior/Exterior |
| Paint Sub-Category | Spray Paint |
| Global Product Type | Specialty Paints & Primers |
| Volume Capacity | 12 oz |
| Packaging Type | Aerosol Can |
| Number of Colors | 1 |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 020066008871 |
| MPN | 1679830V |
| Brand | Rust-Oleum® |














Reviews
There are no reviews yet.