Impact Soft-Sided Wastebasket – 3.50 gal Capacity – Dent Resistant, Rust Resistant, Leak Resistant, Durable – 12.2″ Height x 7.9″ Width – Polyethylene, Plastic – Beige – 1 Each
Additional information
| Brand | Impact Products |
|---|---|
| Product Type | Wastebasket |
| Product Color | Beige |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 12.2" |
| Width | 7.9" |
| Capacity | 3.50 gal |
| Brand Name | Impact |
| Features | Durable |
| Length | 12.7" |
| Manufacturer | Impact Products |
| Product Name | Soft-Sided Wastebasket |
| Manufacturer Part Number | 7701-15 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Plastic wastebasket features a seamless, soft-sided construction that will not dent, leak or rust for long-lasting waste containment. Bag pinch design tightly secures liners to prevent them from unraveling as items are tossed into the basket. Rolled rim offers a convenient location to pick up and transport the wastebasket for easy disposal. 14-quart wastebasket is perfect for use in small areas where space is an issue.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 1 lb |











