Impact Pump-Up Sprayer/Foamer – Suitable For Multipurpose – Fatigue-free, Ergonomic Thumb Lock, Bend Resistant, Crush Resistant – 12.2″ Height – 5.8″ Width – 1 Each
Additional information
| Brand | Impact Products |
|---|---|
| Product Type | Sprayer |
| Tank Capacity | 2.11 quart |
| Sprayer Type | Pump |
| Product Color | Black |
| Product Material | Polypropylene |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Height | 12.2" |
| Width | 5.8" |
| Brand Name | Impact |
| Features | Crush Resistant |
| Length | 5.3" |
| Manufacturer | Impact Products |
| Product Model | 6500 |
| Product Name | Pump-Up Sprayer/Foamer |
| Application/Usage | Multipurpose |
| Manufacturer Part Number | 6500 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Pump-up sprayer with a 2-liter tank capacity features an ergonomic thumb-lock that makes it easier to spray for fatigue-free spraying. Included foam tip provides excellent foam generation for multipurpose performance. 70 PSI output at full compression provides plenty of power to help you spray hard-to-reach locations. High-density polypropylene prevents bending or crushing for lasting use in rough environments.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>Pump-Up Sprayer/Foamer</li> <li>Foaming Nozzle</li> </ul> |
| Weight (Approximate) | 11.04 oz |
Impact Pump-Up Sprayer/Foamer – Suitable For Multipurpose – Fatigue-free, Ergonomic Thumb Lock, Bend Resistant, Crush Resistant – 12.2″ Height – 5.8″ Width – 1 Each
Additional information
| Brand | Impact Products |
|---|---|
| Product Type | Sprayer |
| Tank Capacity | 2.11 quart |
| Sprayer Type | Pump |
| Product Color | Black |
| Product Material | Polypropylene |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Height | 12.2" |
| Width | 5.8" |
| Brand Name | Impact |
| Features | Crush Resistant |
| Length | 5.3" |
| Manufacturer | Impact Products |
| Product Model | 6500 |
| Product Name | Pump-Up Sprayer/Foamer |
| Application/Usage | Multipurpose |
| Manufacturer Part Number | 6500 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Pump-up sprayer with a 2-liter tank capacity features an ergonomic thumb-lock that makes it easier to spray for fatigue-free spraying. Included foam tip provides excellent foam generation for multipurpose performance. 70 PSI output at full compression provides plenty of power to help you spray hard-to-reach locations. High-density polypropylene prevents bending or crushing for lasting use in rough environments.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>Pump-Up Sprayer/Foamer</li> <li>Foaming Nozzle</li> </ul> |
| Weight (Approximate) | 11.04 oz |







