iMouse M60 Antimicrobial Wireless Mouse, 2.4 GHz Frequency/30 ft Wireless Range, Left/Right Hand Use, Black
Login to View Prices
Experience new levels of productivity. This advanced wireless mouse offers you 30 ft of wireless freedom and eliminates the constraints wired mice often cause. Its optical sensor tracking method lets you work on any surface with better speed and accuracy. The three-button mouse is designed with an enhanced optical sensor of 1200 dpi which provides better speed and accuracy. Antimicrobial coating resists germs and bacteria from growing on the mouse.Package Includes: USB Dongle Receiver; (2) AAA Batteries; Quick Start Guide
Additional information
| Weight | 0.4000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.25 × 3.30 × 1.60 in |
| Ship Class Code | J |
| Batteries Required | Yes |
| Buttons | 3 |
| Global Product Type | Wireless Mice |
| Left/Right Hand Use | Left/Right |
| Mouse Technology | Optical |
| Compliance Standards | RoHS Compliant |
| Connector/Port/Interface | USB |
| Low Battery Indicator Light | No |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Frequency | 2.4 GHz |
| Batteries Included | Yes |
| Wired/Wireless | Wireless |
| Maximum Wireless Range | 30 ft |
| Color(s) | Black |
| Type of Batteries Required | (2) AAA |
| Operating System Compatibil | Windows® 2000, XP, Vista™, 7, 8, 10 |
| Size | 4.5 x 2.5 x 1.5 |
| Package Includes | Quick Start Guide |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 783750009973 |
| MPN | M60 |
| Brand | Adesso |


















Reviews
There are no reviews yet.