Icy Dock EZ-Fit Lite MB290SP-B Drive Bay Adapter Internal – Black
Login to View Prices
The EZ-Fit Lite MB290SP-B is a great choice if you’re looking to install 1 or 2 SSDs/2.5″ HDDs into a single 3.5″ bay. If you’re looking for storage density, compatibility, flexibility, and durability without the hassle of a complicated installation, go with the EZ-Fit Lite MB290SP-B. It’s never been easier to effortlessly install 2.5″ drives in a system. We, IcyDock, put a lot of thought into the design to fulfill the needs of our customers, whether they’re building Home Theater Systems (HTPC), Gaming PCs, or Mini-IPX systems. Our EZ-Fit Lite MB290SP-B certainly doesn’t disappoint.
- Utilize the drive bay adapter and convert the slots needed for HDD or SSD
- Mounts internally, providing a speedy data transfer for faster and smoother read and write functionality
Additional information
| Weight | 2.0800 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.30 × 4.20 × 1.00 in |
| Manufacturer | Icy Dock |
| Manufacturer Website Addres | |
| Number of 2.5" Bays | 2 |
| Compatible Drive Bay Width | 3.5" |
| Form Factor | Internal |
| Product Line | EZ-Fit Lite |
| Product Model | MB290SP-B |
| Package Contents | <ul><li>EZ-Fit Lite MB290SP-B Dual 2.5" SSD/HDD Mounting Kit/Bracket</li><li>1 x User Manual</li><li>4 x Screws</li></ul> |
| Product Material | Plastic |
| Number of Total Expansion B | 2 |
| Product Type | Drive Bay Adapter |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Color | Black |
| UPC | 0884826002093 |
| MPN | MB290SP-B |
| Brand | Icy Dock |












Reviews
There are no reviews yet.