Kimberly-Clark Professional ICON Standard Roll Vertical Toilet Paper Dispenser
Login to View Prices
Kimberly-Clark Professional ICON Standard Roll Vertical Toilet Paper Dispenser
Kimberly-Clark Professional ICON Standard Roll Vertical Toilet Paper Dispenser – Coreless – 2 x Roll – Black Mosaic – Refillable, Key Lock – 1 Each
Additional information
| Weight | 13.2000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.38 × 7.19 × 7.06 in |
| Color(s) | Black Mosaic |
| Height | 7.06" |
| For Use With | Scott® and Cottonelle® Toilet Paper 04007, 07001, 47305, 53862 |
| Width | 7.18" |
| Depth | 13.37" |
| Special Features | Vertical |
| Global Product Type | Standard Roll, Twin Toilet Paper Dispensers |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | C |
| Compliance Standards | When Properly Installed, Meets ADA Standards for Accessible Design |
| Dispenser Capacity (text) | Holds Two Rolls |
| For Roll Size | 5" dia |
| Roll Type | Coreless |
| Material(s) | Plastic |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 00000000000000 |
| MPN | 58721 |
| Brand | Kimberly-Clark Professional* |
| product-type | Toilet Paper Dispenser |
| product-color | Black Mosaic |
| color-family | Black |
| country-of-origin | Mexico |
| recycled | No |
| assembly-required | No |
| dispenser-type | Coreless |
| capacity | 2 x Roll |
| brand-name | Kimberly-Clark Professional |
| features | Key Lock |
| manufacturer | Kimberly-Clark Corporation |
| product-name | ICON Standard Roll Vertical Toilet Paper Dispenser |
| product-line | ICON |
| manufacturer-part-number | 58721 |
| marketing-information | <p>Part of a system with industry-leading innovation, the ICON Coreless Standard Two-Roll Vertical Toilet Paper Dispenser effortlessly enhances the look of the restroom with an exclusive, designer faceplate. to help reimagine the restroom. Included faceplate is interchangeable with other design options. This twin-roll dispenser provides a reliable balance of efficiency, performance and value. It is specifically made for coreless toilet paper and holds two high-capacity rolls. By using coreless toilet paper rolls, you'll have less waste (up to 47 percent less packaging waste vs. standard roll tissue) and you can get up to 15 percent more paper per case (comparing coreless to like cored products). Dispenser meets the ADA Standards for Accessible Design when properly installed. Refilling is easy for your maintenance staff with a choice of keyed or keyless lock. Design complements ICON paper towel and skin-care dispensers in the collection.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1072966431.html','_blank','height=800,width=780,resizable=yes,scrollbars=yes,toolbar=no,menubar=no,location=no,directories=no,status=no');return false;">More from the Manufacturer</a></p> |
| packaged-quantity | 1 Each |
| package-contents | <ul> <li>ICON 2-Roll Vert Bath Tissue Disp</li> <li>Faceplate</li> </ul> |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.