Huddle T-Leg Base for 24″ and 30″ Deep Table Tops, 39.25w x 23.5d x 23.38h, Black
Login to View Prices
Lightweight yet durable aluminum construction. T-Leg style offers unobstructed leg room. Four casters (two locking) for quick and easy mobility.
Additional information
| Weight | 14.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33.75 × 9.46 × 6.81 in |
| Caster/Glide/Wheel | Casters |
| Compliance Standards | SCS Indoor Advantage Gold Certified |
| Ship Class Code | F |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Base Color | Black |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 12% |
| Base/Leg Material | Aluminum |
| Overall Width | 39.25" |
| Color Family | Black |
| Disclaimer Statement | Top and Base sold and shipped separately—ORDER BOTH. |
| Global Product Type | Communal-Work & Training Table Bases/Legs |
| Total Recycled Content Perc | 40% |
| Base Type | T-Leg |
| For Use With | HON® Huddle™ Series 24" and 30" Deep Table Tops |
| Overall Depth | 23.5" |
| Height (Max) | 28.38" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 28% |
| Special Features | For 24" and 30" Deep Tops |
| UPC | 641128000406 |
| MPN | HMBTLEG24.C.P |
| Brand | HON® |










Reviews
There are no reviews yet.