HSM shredstar X20 – 5/32″ x 1 7/16″ + Sep. CD Cutting Unit – Particle Cut – 18 Per Pass – for shredding CD, DVD, Paper, Credit Card, Paper Clip, Staples – 0.156″ x 1.438″ Shred Size – P-4/O-1/T-2/E-2/F-1 – 9.06″ Throat – 6.90 gal Wastebin Capacity – White
Additional information
| Brand | HSM GmbH + Co. KG |
|---|---|
| Product Type | Paper Shredder |
| Sheet Shred Capacity | 18 Per Pass |
| Shredding Item | Staples |
| Security Level | P-4/O-1/T-2/E-2/F-1 |
| Noise Level Without Load | 57 dB |
| Recommended Number Of Users | 5 |
| Wastebin Capacity | 6.90 gal |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 23.4" |
| Width | 15.4" |
| Depth | 11.8" |
| Brand Name | HSM |
| Features | Overheat Indicator |
| Manufacturer | HSM GmbH + Co. KG |
| Product Model | X20 |
| Product Name | shredstar X20 – 5/32" x 1 7/16" + Sep. CD Cutting Unit |
| Power Consumption | 395 W |
| Product Line | shredstar |
| Throat Width | 9.06" |
| Application/Usage | Home/Office |
| Input Voltage | 120 V |
| Manufacturer Part Number | 1051123 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | The epitome of function meets affordability, shredstar X20 Cross-Cut Shredder provides quiet and powerful data security. Simple-to-use features come in a convenient design. It is ideal for personal/home office use. This convenient, office document shredder with cross-cut and separate CD cutting unit reliably shreds files and CDs/DVDs. It powers through 20 sheets of paper, creating 407 cross-cut/confetti-cut particles per page and dropping them in a 6.9 gallon bin. Shredder is also equipped with anti-jam technology, LED indicator to show operating status and light barrier for automatic start/stop. Quiet operation minimizes noise in your office area. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Shred Size | 0.156" x 1.438" |
| Shred Type | Particle Cut |
| Weight (Approximate) | 29.76 lb |










