HSM SECURIO B26 – 1/16″ x 5/8″ – Continuous Shredder – Particle Cut – 11 Per Pass – for shredding Paper, Paper Clip, Staples, Credit Card – 0.063″ x 0.625″ Shred Size – P-5/T-5/E-4/F-2 – 12.20″ Throat – 14.50 gal Wastebin Capacity – White
Additional information
| Brand | HSM GmbH + Co. KG |
|---|---|
| Product Type | Paper Shredder |
| Additional Warranty Informati | <p>Lifetime warranty on solid steel cutting rollers</p> |
| Sheet Shred Capacity | 11 Per Pass |
| Shredding Item | Credit Card |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Blue Angel |
| Security Level | P-5/T-5/E-4/F-2 |
| Noise Level Without Load | 55 dB |
| Shredder Type | Continuous Shredder |
| Wastebin Capacity | 14.50 gal |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | Germany |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 26.6" |
| Width | 19.6" |
| Depth | 15.6" |
| Certifications & Standards | UL Approved and CE-Certified |
| Brand Name | HSM |
| Features | Durable |
| Manufacturer | HSM GmbH + Co. KG |
| Product Model | B26 |
| Product Name | SECURIO B26 – 1/16" x 5/8" |
| Power Consumption | 500 W |
| Product Line | SECURIO |
| Throat Width | 12.20" |
| Input Voltage | 120 V |
| Manufacturer Part Number | 1802113 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Thanks to its smooth and powerful cutting system, this Micro-Cut Shredder is particularly suitable for data destruction in the workplace or for small working groups. Optimized cutting device technology destroys up to 13 sheets of paper, creating 2, 116 cross-cut particles per page to provide a high level of data security. Induction-hardened, solid steel cutting rollers are highly durable to easily cope with staples and paper clips. Paper feed with overload protection reduces paper jams and sustains the high throughput of paper. In standby mode, EcoSmart ensures exceptionally low power consumption of just 0.1 watt. Powerful motor ensures a high cutting capacity and reliable continuous operation. Quiet operating mode minimizes noise development in the workplace, an important consideration for your staff. Inspection window allows you to monitor the fill level of the waste bin to prevent overfilling. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Shred Size | 0.063" x 0.625" |
| Shred Type | Particle Cut |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Weight (Approximate) | 58.64 lb |









