HSM SECURIO B24 – 3/16″ x 1 1/8″ – Continuous Shredder – Particle Cut – 16 Per Pass – for shredding Paper, Paper Clip, Staples, CD, DVD, Credit Card – 0.188″ x 1.125″ Shred Size – P-4/O-3/T-4/E-3/F-1 – 9.45″ Throat – 9.20 gal Wastebin Capacity – Beige
Additional information
| Brand | HSM GmbH + Co. KG |
|---|---|
| Product Type | Paper Shredder |
| Additional Warranty Informati | <p>Lifetime warranty on solid steel cutting rollers</p> |
| Sheet Shred Capacity | 16 Per Pass |
| Shredding Item | Credit Card |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Blue Angel |
| Security Level | P-4/O-3/T-4/E-3/F-1 |
| Noise Level Without Load | 54 dB |
| Shredder Type | Continuous Shredder |
| Wastebin Capacity | 9.20 gal |
| Product Color | Beige |
| Country Of Origin | Germany |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 23.8" |
| Width | 15.6" |
| Depth | 12.5" |
| Brand Name | HSM |
| Features | Durable |
| Manufacturer | HSM GmbH + Co. KG |
| Product Model | B24 |
| Product Name | SECURIO B24 – 3/16" x 1 1/8" |
| Power Consumption | 500 W |
| Product Line | SECURIO |
| Throat Width | 9.45" |
| Input Voltage | 120 V |
| Manufacturer Part Number | 1783113 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Cross-cut shredder features optimized cutting device technology destroys 17 to 19 sheets of paper, creating 447 cross-cut/confetti-cut particles per page. It also shreds staples, paper clips, credit/store cards and CDs/DVDs. High-quality materials provide safety and durability complete. Automatic paper feed with overload protection reduces paper jams. Continuous-duty operation ensures continual shredding with no downtime. Energy Management Control System EcoSmart delivers particularly low power consumption of 0.1 watt in standby mode. Quiet operation minimizes noise development in the workplace. Cutting rollers are made of hardened solid steel. Shredder also features folding safety element, inspection window to monitor filling level, and multifunction element for intuitive operation. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Shred Size | 0.188" x 1.125" |
| Shred Type | Particle Cut |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Weight (Approximate) | 36.38 lb |















