HSM SECURIO B24 – 1/16″ x 5/8″ – Continuous Shredder – Particle Cut – 11 Per Pass – for shredding Paper, Paper Clip, Staples, Credit Card, CD, DVD – 0.063″ x 0.625″ Shred Size – P-5/T-5/E-4/F-2 – 9.45″ Throat – 9.20 gal Wastebin Capacity – White
Additional information
| Brand | HSM GmbH + Co. KG |
|---|---|
| Product Type | Paper Shredder |
| Additional Warranty Informati | <p>Lifetime warranty on Solid Steel Cutting Rollers</p> |
| Sheet Shred Capacity | 11 Per Pass |
| Shredding Item | DVD |
| Security Level | P-5/T-5/E-4/F-2 |
| Noise Level Without Load | 54 dB |
| Shredder Type | Continuous Shredder |
| Wastebin Capacity | 9.20 gal |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | Germany |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 23.8" |
| Width | 15.6" |
| Depth | 12.5" |
| Brand Name | HSM |
| Features | Durable |
| Manufacturer | HSM GmbH + Co. KG |
| Product Model | B24 |
| Product Name | SECURIO B24 – 1/16" x 5/8" |
| Power Consumption | 500 W |
| Product Line | SECURIO |
| Throat Width | 9.45" |
| Input Voltage | 120 V |
| Manufacturer Part Number | 1782113 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Cross-Cut Shredder offers increased data security in a modern design. Induction-hardened, solid steel cutting rollers are highly durable to easily cope with staples and paper clips. Paper feed with overload protection reduces paper jams and sustains the high throughput of paper. In standby mode, EcoSmart ensures exceptionally low power consumption of just 0.1 watt. Powerful motor ensures a high cutting capacity and reliable continuous operation. Quiet operating mode minimizes noise development in the workplace, an important consideration for your staff. Waste container is removable to easily empty. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Shred Size | 0.063" x 0.625" |
| Shred Type | Particle Cut |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Weight (Approximate) | 45.19 lb |











