HSM ProfiPack P425 Cardboard Converter – Quickly change your used cardboard into high-quality packing material – perforating and sizing in one step
Additional information
| Brand | HSM GmbH + Co. KG |
|---|---|
| Product Type | Cardboard Shredder |
| Additional Warranty Informati | <p>1-year parts & labor, 10-year cutting cylinders</p> |
| Motor Power | 2200 W |
| Shred Speed | 43.30 ft/min |
| Sheet Shred Capacity | 3 Per Pass |
| Recommended Number Of Users | 12+ |
| Shredder Type | Continuous Shredder |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | Germany |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 40.9" |
| Width | 30.3" |
| Depth | 22.4" |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Brand Name | HSM |
| Features | Thermal Protection |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | HSM GmbH + Co. KG |
| Product Model | P425 |
| Product Name | ProfiPack Profi 425 Cardboard Shredder |
| Power Consumption | 2199.81 W |
| Product Line | ProfiPack |
| Throat Width | 16.75" |
| Input Voltage | 115 V |
| Manufacturer Part Number | HSM1531157 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Quickly change your used cardboard into high-quality packing material – perforating and sizing in one step – using this cardboard converter/perforator. ProfiPack P425 offers intuitive operation with LED indicators on a robust keypad. Cardboard is perforated by the special cutting shafts and simultaneously cut to the required width. Sturdy steel housing withstands the rigors of the shipping area. Use the practical built-in ruler to measure the required packing material width. Bearing plates prevent cardboard from twisting, bending or catching in the cutting device for reliable padding. Blade shafts are made of a single piece of induction-hardened metal, resistant to the occasional soft-metal staple. Groove form guarantees precisely uniform perforation for optimal packing material. Large, powerful motor allows high throughput speed. Several layers can be easily cut at once. Mobile cardboard converter complies with all national and international safety regulations.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1013264571.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 352.70 lb |














