HPE Intel Xeon Silver (4th Gen) 4410Y Dodeca-core (12 Core) 2 GHz Processor Upgrade
Login to View Prices
HPE Intel Xeon Silver (4th Gen) 4410Y Dodeca-core (12 Core) 2 GHz Processor Upgrade – 30 MB L3 Cache – 64-bit Processing – 3.90 GHz Overclocking Speed – Socket LGA-4677 No Graphics – 150 W – 24 Threads
- Processor Upgrade consumes less power to offer maximum productivity with added usability
- Xeon Silver product line processor upgrade for better reliability and ensure maximum productivity
- Dodeca-core (12 Core) processor core allows multitasking with great reliability and fast processing speed
- 4th Gen processor upgrade generation provides an improved power efficiency with maximum dependability and longevity
- 30 MB of L3 cache memory provides excellent hit rate in short access time enabling improved system performance
- Processor Upgrade with 2 GHz clock speed for reliable and fast execution of instructions to ensure maximum convenience and feasibility
Additional information
| Dimensions | 2.20 × 3.10 in |
|---|---|
| Clock Speed | 2 GHz |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Processor Socket | Socket LGA-4677 |
| Intel Trusted Execution Tec | Yes |
| Integrated Graphics | No |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Manufacturer Website Addres | |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 24 |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Thermal Specification | 199.4°F (93°C) |
| Features | Intel Virtualization Technology |
| Processor Generation | 4th Gen |
| L3 Cache | 30 MB |
| Device Supported | Server |
| Product Type | Processor Upgrade |
| Product Line | Xeon Silver |
| Overclocking Speed | 3.90 GHz |
| Product Model | 4410Y |
| Thermal Design Power | 150 W |
| UPC | 0 |
| MPN | P49610-B21 |
| Brand | HPE |












Reviews
There are no reviews yet.