HPE Ingram Micro Sourcing Instant IAP-325 IEEE 802.11ac 2.50 Gbit/s Wireless Access Point
Login to View Prices
Ingram Micro Sourcing is Ingram Micro’s exclusive program designed to help reseller and vendor partners meet end-user demand for discontinued, refurbished and hard-to-find products-quickly and cost effectively. Today’s technology products have longer lifecycles than ever before, and Ingram Micro Sourcing provides an easy, one-stop source for discontinued and end-of-life products. Products are sourced from Ingram Micro Sourcing’s global supply network and thoroughly QC’d for your piece of mind. All products are backed by a 1 to 5 Year Ingram Micro Sourcing Advance Replacement Warranty.
- Create a reliable wireless business network with this wireless access point that features a high-speed data transfer rate
- 2.50 Gbit/s wireless transmission speed provides better reception, and dependable connectivity with maximum productivity
- Ensure speedy data transfer of up to 2.50 Gbit/s with the IEEE 802.11ac wireless technology
- Gigabit Ethernet port for ultra-fast wired network speeds
- Management port allows the convenience of establishing a large, efficient network
- PoE+ port to receive data and power of up to 25.5W through a single cable in places where a power outlet is not available
- Wall Mountable form factor ensures maximum comfort and pain, fatigue-free usage
Additional information
| Weight | 2.0900 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.00 × 8.00 × 2.20 in |
| MIMO Technology | Yes |
| PoE PD Port | Yes |
| Number of Internal Antennas | 8 |
| Number of Network (RJ-45) P | 2 |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Management Port | Yes |
| Powerline | No |
| Beamforming Technology | Yes |
| USB | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| HDMI | No |
| Package Contents | <ul> <li>Instant IAP-325 Wireless Access Point</li> <li>2 x (White) Mounting Clips to Attach to a 9/16-inch or 15/16-inch Flat T-Bar Drop-Tile Ceiling</li> </ul> |
| Product Model | IAP-325 |
| Product Series | 320 |
| VGA | No |
| Manufacturer | HPE SOURCING – CERTIFIED PRE-OWNED |
| Product Condition | Refurbished |
| Wireless Transmission Speed | 2.50 Gbit/s |
| Frequency Band | 5 GHz,2.40 GHz |
| Product Type | Wireless Access Point |
| Form Factor | Wall Mountable,Ceiling Mountable |
| Total Number of Antennas | 8 |
| Product Line | Instant |
| Additional Warranty Informa | 1 to 5 Year Ingram Micro Sourcing Advance Replacement Warranty |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | China |
| MPN | JW327A-RF |
| Brand | HPE Ingram Micro Sourcing |













Reviews
There are no reviews yet.