HPE AP-503H 802.11ax 1.45 Gbit/s Wireless Access Point
Login to View Prices
HPE AP-503H 802.11ax 1.45 Gbit/s Wireless Access Point – 2.40 GHz, 5 GHz – MIMO Technology – Gigabit Ethernet – PoE Ports – Bluetooth 5 – 50 W – Wall Mountable, Desktop
- Create a reliable wireless business network with this wireless access point that features a high-speed data transfer rate
- 1.45 Gbit/s wireless transmission speed is ideal for fast data transfer with maximum reliability
- 802.11ax wireless LAN standard lets you connected on the go so your productivity never stops
- Up to 10x faster than standard Ethernet connectivity for your wired network
- Electrical power is transmitted along with the data in a single cable to devices such as the Access Points, IP cameras or IP phones
- Wall Mountable form factor ensures maximum comfort and pain, fatigue-free usage
Additional information
| Weight | 0.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.40 × 5.90 × 1.90 in |
| MIMO Technology | Yes |
| Encryption Standard | WPA2,WPA3,WPA |
| Total Number of Antennas | 2 |
| Wireless Transmission Speed | 1.45 Gbit/s |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Number of Internal Antennas | 2 |
| Form Factor | Wall Mountable,Desktop |
| Frequency Band | 2.40 GHz,5 GHz |
| Data Encryption | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5 |
| USB | Yes |
| Product Model | AP-503H |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Power Consumption | 50 W |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Manufacturer Website Addres | |
| Wireless LAN Standard | 802.11ax |
| Product Series | 500H |
| Product Type | Wireless Access Point |
| UPC | 0 |
| MPN | R3V38A |
| Brand | HPE |












Reviews
There are no reviews yet.