HPE 1.92 TB Solid State Drive – 2.5″ Internal – SAS (12Gb/s SAS) – Read Intensive
Login to View Prices
Key Features | High Performance, Exceptional Reliability, and Efficiency for Faster Business Results
HPE 12Gb SAS Read Intensive (RI) SSDs are ideal for read caching, social media, web servers and boot/swap.
Achieve high IOPS and lower latency to enhance the performance of your data center.
Maintain data accuracy with full data-path error detection and surprise power loss protection.
Choose from a broad portfolio of enhanced solutions in a wide variety of capacities.
HPE 24Gb Enabled SAS SSDs are Capable of 2x the Performance of 12Gb SAS SSDs.
Next Generation of SAS interface, based on the SAS-4 specification.
HPE 24Gb Enterprise SAS capability relies on a complete ecosystem enablement requiring a 24G SAS controller and updated server infrastructure which is set to launch in 2021.
HPE 24Gb Enterprise SAS SSDs are compatible with 12Gb Enterprise SAS ecosystem
- Is power and energy-efficient to ensure maximum reliability
- Makes frequent file access and retrieval easy and convenient
- Store as many documents, pictures and videos as you need with 1.92 TB capacity
- 12Gb/s SAS interface for high speed and reliability
- 2.5″ form factor for added reliability and dependability
Additional information
| Weight | 1.1000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.60 in |
| Drive Type | Internal |
| Wireless LAN | No |
| Device Supported | Server,Storage System |
| Random 4KB Write | 36000IOPS |
| Compatibility | <p><b>Platform Supported<br /></b></p> <ul> <li>HPE ProLiant Rack/Tower/BladeSystem Servers/Synergy</li> </ul> |
| Drive Interface Standard | 12Gb/s SAS |
| Drive Carrier | Yes |
| Endurance Type | Read Intensive |
| Drive Interface | SAS |
| Product Type | Solid State Drive |
| Endurance (DWPD) | 1 |
| Hot Pluggable | Yes |
| Form Factor | 2.5" |
| Storage Capacity | 1.92 TB |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Manufacturer Website Addres | |
| Random 4KB Read | 155000IOPS |
| UPC | 0 |
| MPN | P40507-B21 |
| Brand | HPE |












Reviews
There are no reviews yet.