Hp Laserjet Pro 4001 4001n Desktop Laser Printer – Monochrome
Login to View Prices
HP LaserJet Pro 4001 4001n Desktop Laser Printer – Monochrome – 63 ppm Mono – 4800 x 600 dpi Print – Manual Duplex Print – 350 Sheets Input – Ethernet – HP Smart App, Apple AirPrint, Mopria – 80000 Pages Duty Cycle – Plain Paper Print – Gigabit Ethernet – USB
Additional information
| Brand | HP Inc. |
|---|---|
| Product Type | Laser Printer |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | IT Eco Declaration |
| Ethernet | Yes |
| Number Of Input/Multipurpose | 2 |
| Standard Input Media Capacity | 350 Sheets |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| USB | Yes |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 63 |
| USB Direct Printing | Yes |
| Wireless Print Technology | Mopria |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Energy Star | No |
| Recommended Monthly Print Vol | 750 to 4000 |
| Product Color | White |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 4800 x 600 |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 8.5" |
| Width | 15" |
| Depth | 14.1" |
| Product Series | 4001 |
| Brand Name | HP |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Model | 4001n |
| Product Name | LaserJet Pro 4001n Printer |
| Processor Speed | 1.20 GHz |
| Product Line | LaserJet Pro |
| Duplex Printing | Manual |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Manufacturer Part Number | 2Z599F |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>LaserJet Pro 4001n Mono Printer is built for maximum productivity for small teams made up of 10 or less people. Step up your workflow by printing up to 42 ppm in black with a resolution of 1200 x 1200 dpi for fine lines. Print up to 80, 000 pages every month. One tray has a handling input of 100 sheets while the other handles 250 sheets. Easily read and select options using two-line, backlit LCD. Shortcuts with HP Smart app simplify printing steps. HP Web Jetadmin allows easy setup from wherever you work. Cloud connectivity gives your IT team visibility. Smart Admin lets you access your printer from a single dashboard. Wolf Pro Security provides preconfigured settings. Optional HP JetAdvantage Security Manager sets policies and validates settings universally. Connect printer using USB 2.0 cord (not included). Printer includes a preinstalled, HP Black Original LaserJet Toner Cartridge.</p> |
| Maximum Memory Supported | 256 MB |
| Media Size | A4 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Power Source | AC Supply |
| Duty Cycle | 80000 |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Standard Memory | 256 MB |
| Weight (Approximate) | 18.1 lb |












