Hp Laserjet M607 M607n Desktop Laser Printer – Monochrome
Login to View Prices
HP LaserJet M607 M607n Desktop Laser Printer – Monochrome – 55 ppm Mono – 1200 x 1200 dpi Print – Manual Duplex Print – 650 Sheets Input – Ethernet – 250000 Pages Duty Cycle – Plain Paper Print – USB
Additional information
| Brand | HP Inc. |
|---|---|
| Product Type | Laser Printer |
| Additional Warranty Informati | <p>1 yr limited warranty</p> |
| Environmental Certification | Blue Angel |
| Ethernet | Yes |
| Number Of Input/Multipurpose | 2 |
| Standard Input Media Capacity | 650 Sheets |
| USB | Yes |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 55 |
| USB Direct Printing | Yes |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Energy Star | Yes |
| Recommended Monthly Print Vol | 5000 to 20000 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 15" |
| Width | 17" |
| Depth | 18.3" |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Product Series | M607 |
| Brand Name | HP |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Model | M607n |
| Product Name | LaserJet Enterprise M607n Printer |
| Processor Speed | 1.20 GHz |
| Product Line | LaserJet |
| Screen Size | 2.70" |
| Duplex Printing | Manual |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Manufacturer Part Number | K0Q14A |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>LaserJet printer with a 2.7" LCD combines exceptional performance and energy efficiency with professional-quality documents, all while protecting your network with top of the line security. With HP Sure Start, this printer regularly checks its operating code and repairs itself from attempted hacks to help prevent potential attacks. Runtime intrusion detection continually monitors to detect and stop attacks, then automatically reboots. Its fast start time wakes up quickly and prints your first page in as little as 5.3 seconds for time-saving performance. Centralize control of your printing environment with Web Jetadmin and help build business efficiency with confidence. Printer also features 512MB memory, 1.2 GHz processor speed, 100-sheet multipurpose feeder, 550-sheet input feeder, 500-sheet output bin and more.</p> |
| Maximum Memory Supported | 1.50 GB |
| Media Size | 3.90" x 5.83" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Power Source | AC Supply |
| Duty Cycle | 250000 |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Package Contents | <ul> <li>LaserJet Enterprise M607n Printer</li> <li>HP Black Original LaserJet Toner Cartridge (11, 000 yield)</li> <li>CD with software drivers and documentation</li> <li>Documentation (hardware install guide)</li> <li>Power cord</li> </ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 47.7 lb |












