HP Everyday20 Office Paper – Ultra White – 92 Brightness – Letter – 8 1/2″ x 11″ – 20 lb Basis Weight – 75 g/m² Grammage – 10 / Carton – 500 Sheets – Acid-free, ColorLok Technology
Additional information
| Brand | HP Inc. |
|---|---|
| Product Type | Copy & Multipurpose Paper |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Sheet Standard | Letter |
| Basis Weight | 20 lb |
| Grammage | 75 g/m² |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brightness | 92 |
| Brand Name | HP |
| Features | ColorLok Technology |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Name | Everyday20 Office Paper – Ultra White |
| Print Technology | Laser |
| Product Line | Everyday20 |
| Application/Usage | Flyer |
| Manufacturer Part Number | 201000 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Engineered for optimal print quality and cost-effective color, HP Everyday20 works great in all office equipment, from inkjet and laser printers to copiers. Ultra-white shade on each 20 lb. sheet provides brighter colors and bolder blacks for reports, school work and all general printing needs. It is ideal for everyday business documents including correspondence, invoices, forms, newsletters, flyers and more. Super-smooth, multipurpose paper offers HP quality and reliability. ColorLok Technology delivers more vivid colors and bolder blacks. Paper is acid-free and FSC certified.</p> |
| Packaged Quantity | 10 / Carton |











