Hp 981y (L0r16a) Original Extra High Yield Page Wide Ink Cartridge – Black – 1 Each
Login to View Prices
HP 981Y (L0R16A) Original Extra High Yield Page Wide Ink Cartridge – Black – 1 Each – 20000 Pages
Additional information
| Brand | HP Inc. |
|---|---|
| Product Type | Ink Cartridge |
| Additional Warranty Informati | <p>Original HP PageWide cartridges and printheads are warranted to be free from defects in materials and workmanship during the period of the warranty.</p> |
| Product Condition | Original |
| Typical Print Yield | 20000 Pages |
| Yield Type | Extra High |
| Country Of Origin | Malaysia |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | HP |
| Compatibility | <b>HP PageWide Enterprise Printers:<br /></b> <ul> <li>Color 556dn</li> <li>Color 556xh</li> <li>Color Flow MFP 586z</li> <li>Color MFP 586dn</li> <li>Color MFP 586f</li> </ul> |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Model | 981Y (L0R16A) |
| Product Name | 981Y (L0R16A) PageWide Printer Cartridge |
| Print Color | Black |
| Print Technology | Page Wide |
| Manufacturer Part Number | L0R16A |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Count on Original HP PageWide cartridges for printing professional-quality color documents. Get consistent quality from this extra high-yield cartridge designed for Hewlett-Packard PageWide Enterprise Color 556dn, Color 556xh, Color Flow MFP 586z, Color MFP 586dn and Color MFP 586f. Original HP PageWide cartridges are precisely engineered to match the high-speed performance of HP PageWide Enterprise printers and MFPs and to deliver fast, consistent results. Easily replace cartridges in a snap and tackle high-volume print jobs without interruptions. HP 981Y cartridge makes printing easy so work flows smoothly. Cartridge yields approximately 20, 000 pages. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1033728363.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |










