Hp 83a (Cf283a) Original Laser Toner Cartridge – Single Pack – Black – 1 Each
Login to View Prices
HP 83A (CF283A) Original Laser Toner Cartridge – Single Pack – Black – 1 Each – 1500 Pages
Additional information
| Brand | HP Inc. |
|---|---|
| Product Type | Toner Cartridge |
| Additional Warranty Informati | <p>HP's Premium Protection Warranty. This HP product is warranted to be free from defects in materials and workmanship.</p> |
| Product Condition | Original |
| Typical Print Yield | 1500 Pages |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | HP |
| Packing | Single Pack |
| Compatibility | <b>HP LaserJet Pro MFP Printers:</b><br><ul><li>M125</li><li>M127fn</li><li>M127fw</li></ul> |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Model | 83A (CF283A) |
| Product Name | 83A (CF283A) Toner Cartridge |
| Print Color | Black |
| Print Technology | Laser |
| Manufacturer Part Number | CF283A |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Maintain your business pace, uninterrupted, with the standout quality and reliability of this Original HP toner cartridge that delivers professional-quality documents, time after time. Avoid costly reprints and wasted time by using cartridges designed to be reliable. Plus, count on easy supplies replacement and recycling. HP's toner cartridge design makes replacement quick and easy. HP 83A toner cartridge is specifically designed for use with Hewlett-Packard LaserJet M127fn MFP, M127fw MFP, M201dw, M225dn and M225dw. Each cartridge yields approximately 1, 500 pages. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1025820944.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul><li>83A Black Original LaserJet Toner Cartridge</li><li>Recycling Guide</li></ul> |














