Hp 80x Original Laser Toner Cartridge – Black – 1 Pack
Login to View Prices
HP 80X Original Laser Toner Cartridge – Black – 1 Pack – 6900 Pages
Additional information
| Brand | HP Inc. |
|---|---|
| Product Type | Toner Cartridge |
| Additional Warranty Informati | <p>This HP product is warranted to be free from defects in materials and workmanship.</p> |
| Environmental Certification | REACH |
| Product Condition | Original |
| Typical Print Yield | 6900 Pages |
| Country Of Origin | Japan |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Height | 8.9" |
| Width | 13.4" |
| Depth | 4.4" |
| Brand Name | HP |
| Compatibility | <p><b>HP LaserJet Pro Printers:</b></p><ul><li>M401</li><li>M425</li><li>M401n</li><li>M401dn</li><li>M401dw</li><li>M425dn</li></ul> |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Model | 80X |
| Product Name | 80X (CF280X) High Yield Black Original LaserJet Toner Cartridge |
| Print Color | Black |
| Print Technology | Laser |
| Manufacturer Part Number | CF280X |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Toner cartridge delivers sharp detail and consistent gray scale for charts and graphs so you get business-quality results on a wide range of laser papers. Make an impact with professional-quality, black/white documents and crisp, black text. Keep printing costs low while maintaining productivity. HP toner cartridges deliver consistent, uninterrupted printing. Because cartridge is designed for exceptional reliability, you avoid wasted supplies and expensive delays. Replacement cartridge is quick and easy to install. Cartridge is designed for use with HP LaserJet 400 M401n, M401dn, M401dw and M425dn. Cartridge yields approximately 6, 900 pages. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1022142013.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Package Contents | <ul><li>80X High Yield Black Original LaserJet Toner Cartridge</li><li>Recycling Guide</li></ul> |
| Weight (Approximate) | 2.31 lb |
Hp 80x Original Laser Toner Cartridge – Black – 1 Pack
Login to View Prices
HP 80X Original Laser Toner Cartridge – Black – 1 Pack – 6900 Pages
Additional information
| Brand | HP Inc. |
|---|---|
| Product Type | Toner Cartridge |
| Additional Warranty Informati | <p>This HP product is warranted to be free from defects in materials and workmanship.</p> |
| Environmental Certification | REACH |
| Product Condition | Original |
| Typical Print Yield | 6900 Pages |
| Country Of Origin | Japan |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Height | 8.9" |
| Width | 13.4" |
| Depth | 4.4" |
| Brand Name | HP |
| Compatibility | <p><b>HP LaserJet Pro Printers:</b></p><ul><li>M401</li><li>M425</li><li>M401n</li><li>M401dn</li><li>M401dw</li><li>M425dn</li></ul> |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Model | 80X |
| Product Name | 80X (CF280X) High Yield Black Original LaserJet Toner Cartridge |
| Print Color | Black |
| Print Technology | Laser |
| Manufacturer Part Number | CF280X |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Toner cartridge delivers sharp detail and consistent gray scale for charts and graphs so you get business-quality results on a wide range of laser papers. Make an impact with professional-quality, black/white documents and crisp, black text. Keep printing costs low while maintaining productivity. HP toner cartridges deliver consistent, uninterrupted printing. Because cartridge is designed for exceptional reliability, you avoid wasted supplies and expensive delays. Replacement cartridge is quick and easy to install. Cartridge is designed for use with HP LaserJet 400 M401n, M401dn, M401dw and M425dn. Cartridge yields approximately 6, 900 pages. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1022142013.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Package Contents | <ul><li>80X High Yield Black Original LaserJet Toner Cartridge</li><li>Recycling Guide</li></ul> |
| Weight (Approximate) | 2.31 lb |












